Running With Angels 2009 RWA 5K

Age Group Results

May 16, 2009


Results By RunSum Freedom Festival


Men: 0- 0 1-11 12-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0- 0 1-11 12-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

no age

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Rena Vanzo Salt Lake City UT

168

0

61

24:37.88

26:01.37

01:23.49

7:56/M

2

Heather Norman South Jordan UT

896

0

456

33:24.35

35:12.98

01:48.63

10:46/M

 
Top

No Age

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Unknown Partic. 1000

1000

143

26:40.15

29:11.76

02:31.61

8:36/M

2

Unknown Partic. 999

999

281

29:40.62

32:13.69

02:33.07

9:34/M

3

Unknown Partic. 1667

1667

329

30:17.93

32:51.34

02:33.41

9:46/M

4

Unknown Partic. 1952

1952

332

30:24.01

32:56.89

02:32.88

9:48/M

5

Derek Christensen American Fork UT

459

0

385

31:38.30

32:10.49

00:32.19

10:12/M

6

Unknown Partic. 1725

1725

489

34:39.46

36:06.70

01:27.24

11:11/M

7

Unknown Partic. 1714

1714

670

41:11.94

42:43.13

01:31.19

13:17/M

8

Unknown Partic. 1727

1727

764

45:30.71

47:24.09

01:53.38

14:41/M

9

Glen Tanner UT

1670

0

813

47:44.45

49:45.82

02:01.37

15:24/M

 
Top

Female 1 to 11

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Olivia Morley Price UT

829

9

168

27:27.95

27:48.39

00:20.44

8:51/M

2

Megan Nielsen Pleasant Grove UT

283

10

239

29:01.26

29:44.65

00:43.39

9:22/M

3

Sophie Riggs

1681

9

285

29:42.03

29:47.57

00:05.54

9:35/M

4

Hillary Hansen

2

11

429

32:44.64

34:20.49

01:35.85

10:34/M

5

Sydney Staich

1693

5

472

33:57.52

36:28.00

02:30.48

10:57/M

6

Kelsi Bell Salt Lake City UT

988

10

486

34:35.01

35:00.88

00:25.87

11:09/M

7

Ana Paulsen Draper UT

954

6

532

35:36.63

37:02.20

01:25.57

11:29/M

8

Olivia Paulsen Draper UT

953

8

658

40:21.20

41:46.49

01:25.29

13:01/M

9

Ivy Reid UT

1660

10

661

40:32.39

42:12.03

01:39.64

13:05/M

10

Abigail Dean American Fork UT

247

11

665

40:42.86

41:52.34

01:09.48

13:08/M

11

Nicole Peterson Saratoga Springs UT

265

10

687

42:04.15

42:34.53

00:30.38

13:34/M

12

Addie MacKay Saratoga Springs UT

794

9

688

42:04.67

42:34.81

00:30.14

13:34/M

13

Lindsie Lybbert Saratoga Springs UT

477

9

715

43:18.08

43:48.55

00:30.47

13:58/M

14

Ashley Day Alpine UT

450

10

776

46:14.66

47:09.46

00:54.80

14:55/M

15

Emily Jones Salem UT

812

11

807

47:27.10

50:07.93

02:40.83

15:18/M

16

Nevada Fox Alpine UT

62

11

842

49:53.11

51:40.50

01:47.39

16:05/M

17

Brighton Fox Alpine UT

59

9

843

49:53.16

51:40.67

01:47.51

16:05/M

18

Courtney Castleton Alpine UT

919

7

859

51:13.95

51:55.56

00:41.61

16:31/M

19

Kylee Pace West Jordan UT

482

6

903

54:41.08

57:08.08

02:27.00

17:38/M

20

Kayleigh Bowden American Fork UT

1631

11

914

55:18.39

56:55.20

01:36.81

17:50/M

21

Rachel Higinbotham Orem UT

77

9

967

1:03:45.30

1:05:30.93

01:45.63

20:34/M

22

Grace Seegmiller Lindon UT

139

7

974

1:06:44.92

1:09:22.51

02:37.59

21:32/M

23

Aspen Pegram Eagle Mountain UT

435

9

993

1:14:47.53

1:17:31.79

02:44.26

24:07/M

24

Emily Ward American Fork UT

742

3

998

1:15:01.35

1:17:45.53

02:44.18

24:12/M

 
Top

Male 1 to 11

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Gavin Hasty Salem UT

972

11

70

24:55.84

25:59.11

01:03.27

8:02/M

2

Soren Nielsen Pleasant Grove UT

284

9

97

25:46.47

25:47.61

00:01.14

8:19/M

3

McKay Holmes Provo UT

81

11

131

26:29.13

28:52.57

02:23.44

8:33/M

4

C.j. Jeppson Saratoga Springs UT

588

9

158

27:16.43

27:47.88

00:31.45

8:48/M

5

Dylan Barker Lehi UT

530

10

176

27:49.50

28:16.09

00:26.59

8:58/M

6

Wyatt Hone Santaquin UT

908

6

202

28:17.86

28:32.00

00:14.14

9:07/M

7

Max Burbidge Salt Lake City UT

824

10

249

29:09.73

30:55.18

01:45.45

9:24/M

8

David Jones Salem UT

813

8

447

33:03.17

35:41.38

02:38.21

10:40/M

9

Justin Wilford Lehi UT

472

8

474

33:58.68

34:00.39

00:01.71

10:57/M

10

Parker Paulsen Sandy UT

1621

11

526

35:30.20

36:34.06

01:03.86

11:27/M

11

Quade Matthews Provo UT

110

7

628

38:44.49

39:46.62

01:02.13

12:30/M

12

Dominic Starley Eagle Mountain UT

777

11

631

38:53.71

38:57.55

00:03.84

12:33/M

13

Scott Pulley Pleasant Grove UT

131

11

655

40:03.64

40:13.74

00:10.10

12:55/M

14

Joshua Wadley Midvale UT

243

8

689

42:12.35

44:39.49

02:27.14

13:37/M

15

Christian Johnson Pleasant Grove UT

949

7

775

46:13.50

46:17.47

00:03.97

14:55/M

16

Vincent Staich

1692

8

799

47:21.75

49:52.69

02:30.94

15:16/M

17

Shay Pulley Pleasant Grove UT

132

8

815

47:47.17

47:57.75

00:10.58

15:25/M

18

Trevor Kennard Heber City UT

556

11

871

52:07.31

54:29.97

02:22.66

16:49/M

19

Taylor Garlick Kaysville UT

592

6

900

54:35.24

54:53.93

00:18.69

17:36/M

20

Xander Judd Provo UT

751

8

925

56:42.81

59:04.09

02:21.28

18:17/M

21

Garrison Seegmiller Lindon UT

138

1

977

1:07:12.55

1:09:50.40

02:37.85

21:41/M

22

Jackson Pegram Eagle Mountain UT

436

9

992

1:14:47.50

1:17:30.87

02:43.37

24:07/M

23

Ryan Ward American Fork UT

740

7

994

1:14:51.28

1:17:34.64

02:43.36

24:09/M

24

Cameron Ward American Fork UT

741

5

997

1:15:01.18

1:17:45.54

02:44.36

24:12/M

 
Top

Female 12 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Morgan Warner Pleasant Grove UT

757

14

10

19:43.08

19:44.20

00:01.12

6:22/M

2

Mauri Staheli Santaquin UT

396

14

42

23:28.07

23:43.16

00:15.09

7:34/M

3

Jessi Jeppson Saratoga Springs UT

587

13

52

24:07.44

24:30.09

00:22.65

7:47/M

4

Lochlyn Bickmore Saratoga Springs UT

572

13

58

24:18.13

24:41.09

00:22.96

7:50/M

5

Madison White Lehi UT

995

14

89

25:14.34

25:38.42

00:24.08

8:08/M

6

Ashley Castleton Alpine UT

920

12

99

25:52.45

26:31.70

00:39.25

8:21/M

7

Tristin Ewing

1686

14

119

26:11.17

27:43.53

01:32.36

8:27/M

8

Gentry Taylor Arco ID

773

14

133

26:30.54

26:46.11

00:15.57

8:33/M

9

Sylvia Bennion Draper UT

771

14

235

28:58.30

29:32.56

00:34.26

9:21/M

10

Rachel Burbidge Salt Lake City UT

823

13

315

30:06.74

31:52.91

01:46.17

9:43/M

11

Mykell Matthews Provo UT

109

14

321

30:12.56

31:10.41

00:57.85

9:45/M

12

Addison Hunsaker Orem UT

513

14

406

32:12.53

33:05.49

00:52.96

10:23/M

13

Lauren Criddle Sandy UT

634

12

443

32:58.45

33:20.24

00:21.79

10:38/M

14

Michelle Jones Salem UT

811

14

445

33:01.90

35:40.81

02:38.91

10:39/M

15

Kate Nielsen Pleasant Grove UT

282

12

453

33:15.53

33:59.44

00:43.91

10:44/M

16

Chelsea Sampson Draper UT

776

14

493

34:47.72

35:22.80

00:35.08

11:13/M

17

Alexi Roberts

1684

13

514

35:20.97

37:03.16

01:42.19

11:24/M

18

Tori Nielson

1683

13

558

36:24.61

37:20.72

00:56.11

11:45/M

19

Bailee Matthews Provo UT

106

12

632

38:56.25

39:55.02

00:58.77

12:34/M

20

Tiani Davis Provo UT

256

13

749

44:43.69

46:05.61

01:21.92

14:25/M

21

Katie-Ann Pulley Pleasant Grove UT

129

13

814

47:46.33

47:57.68

00:11.35

15:25/M

22

Cassidy Diamond American Fork UT

401

14

942

58:18.76

1:01:29.32

03:10.56

18:48/M

 
Top

Male 12 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Luke Thompson Lindon UT

163

14

25

22:13.02

22:13.96

00:00.94

7:10/M

2

Austin Thompson Lindon UT

159

12

38

23:17.23

23:18.54

00:01.31

7:31/M

3

Matthew Conover American Fork UT

40

12

43

23:30.98

24:15.26

00:44.28

7:35/M

4

Ethan Smith Eagle Mountain UT

567

13

60

24:30.07

24:53.64

00:23.57

7:54/M

5

Colby Cook Orem UT

724

14

145

26:48.06

28:42.81

01:54.75

8:39/M

6

Lucas Stewart Orem UT

151

14

146

26:49.15

29:12.93

02:23.78

8:39/M

7

Kyle Alm Sandy UT

13

13

210

28:21.52

28:29.79

00:08.27

9:09/M

8

Austin Rekoutis West Jordan UT

900

14

231

28:46.70

29:52.47

01:05.77

9:17/M

9

Jacob Andersen Saratoga Springs UT

817

13

242

29:03.84

29:29.66

00:25.82

9:22/M

10

Alan Corbridge Orem UT

42

12

484

34:29.46

36:17.50

01:48.04

11:07/M

11

Maxwell Hunter UT

86

13

519

35:22.96

38:14.12

02:51.16

11:25/M

12

Jacob Smith American Fork UT

147

13

890

53:05.04

53:39.80

00:34.76

17:07/M

 
Top

Female 15 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Trisha Nyman American Fork UT

349

18

45

23:44.88

24:24.18

00:39.30

7:39/M

2

Justin King

1698

17

54

24:11.23

25:14.16

01:02.93

7:48/M

3

Rebecca Jones Salem UT

810

17

69

24:54.29

27:33.25

02:38.96

8:02/M

4

Jessica Tolman Lehi UT

792

15

91

25:32.07

25:56.16

00:24.09

8:14/M

5

Erica Clark Provo UT

927

18

126

26:22.97

28:13.84

01:50.87

8:30/M

6

Lydia Sheffield

141

16

139

26:36.05

29:07.26

02:31.21

8:35/M

7

Kate Lewis Orem UT

924

17

150

27:06.18

27:12.54

00:06.36

8:45/M

8

Helena Charles

1715

15

188

28:02.48

29:13.25

01:10.77

9:03/M

9

Shae Hunsaker Orem UT

512

17

194

28:05.20

28:58.38

00:53.18

9:04/M

10

Tori Hall Alpine UT

579

18

199

28:12.70

30:02.11

01:49.41

9:06/M

11

Kiara Staheli Santaquin UT

520

17

229

28:45.99

29:39.58

00:53.59

9:16/M

12

Erin Sandmire Lehi UT

278

18

260

29:19.80

29:38.14

00:18.34

9:27/M

13

Teal Bickmore Saratoga Springs UT

833

15

294

29:50.84

30:14.57

00:23.73

9:37/M

14

Carly Burbidge Salt Lake City UT

825

18

316

30:07.20

31:53.48

01:46.28

9:43/M

15

Colleen Richards Pleasant Grove UT

708

17

326

30:14.21

32:15.15

02:00.94

9:45/M

16

Kayla Criddle Sandy UT

632

16

349

30:44.60

31:06.00

00:21.40

9:55/M

17

Anne Armstead

1711

17

381

31:30.70

32:41.93

01:11.23

10:10/M

18

Arielle Kimchi

1719

16

458

33:29.86

34:41.47

01:11.61

10:48/M

19

Colton Petetson American Fork UT

127

15

462

33:39.85

34:31.90

00:52.05

10:51/M

20

Emily Peterson American Fork UT

124

16

523

35:25.86

36:19.17

00:53.31

11:25/M

21

Monika Ning

1679

17

525

35:29.20

35:31.56

00:02.36

11:27/M

22

Shayli Johnston Orem UT

915

16

529

35:31.85

37:14.48

01:42.63

11:27/M

23

Jessica Tobian Alpine UT

866

16

533

35:36.70

37:50.59

02:13.89

11:29/M

24

Carissa Sunderland Lehi UT

1657

18

636

39:16.08

40:47.58

01:31.50

12:40/M

25

Samatha Pacult

1696

16

671

41:12.04

42:42.95

01:30.91

13:17/M

26

Megan Brimhall Payson UT

474

15

721

43:34.87

43:46.85

00:11.98

14:03/M

27

Sarah Tracy Provo UT

312

17

756

45:12.93

46:00.38

00:47.45

14:35/M

28

Alexa Thayn American Fork UT

568

15

804

47:25.29

48:56.81

01:31.52

15:18/M

29

Whitney Castleton Alpine UT

921

15

860

51:13.98

51:55.13

00:41.15

16:31/M

30

Sasha Settle Payson UT

715

17

885

52:49.76

54:20.99

01:31.23

17:02/M

31

Shelby Johnson

95

16

950

59:06.58

59:52.48

00:45.90

19:04/M

32

Annie Hicken Springville UT

414

16

959

1:01:27.93

1:02:07.53

00:39.60

19:49/M

33

Katie Mooney Lindon UT

117

16

978

1:07:13.04

1:09:50.85

02:37.81

21:41/M

 
Top

Male 15 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Brenden Oxborrow Lehi UT

1648

16

2

17:59.26

17:59.98

00:00.72

5:48/M

2

Alex Gustis

1716

17

14

20:34.87

20:54.96

00:20.09

6:38/M

3

Chris O'Dell Saratoga Springs UT

918

15

29

22:19.23

22:45.45

00:26.22

7:12/M

4

Joshua Rasmuson Saratoga Springs UT

791

16

35

22:52.06

23:15.94

00:23.88

7:23/M

5

Steven Smith Orem UT

1649

15

37

23:14.82

23:40.53

00:25.71

7:30/M

6

Chandler Paulsen Sandy UT

1620

15

39

23:20.04

24:22.55

01:02.51

7:32/M

7

Brock Matthews Provo UT

108

17

68

24:54.15

25:51.41

00:57.26

8:02/M

8

Jason Baizer

1713

17

95

25:43.44

25:59.29

00:15.85

8:18/M

9

Jeremy Relleva

1717

15

116

26:10.04

26:27.75

00:17.71

8:26/M

10

Dennis Planche

1697

16

117

26:10.57

26:27.59

00:17.02

8:26/M

11

Timothy Stewart Orem UT

153

16

149

26:57.83

29:21.29

02:23.46

8:42/M

12

Charles Warren

1709

17

185

28:00.88

28:17.19

00:16.31

9:02/M

13

Austin Richards Pleasant Grove UT

709

15

203

28:18.08

30:26.36

02:08.28

9:08/M

14

Zach Sasse Lehi UT

696

16

345

30:35.43

32:28.04

01:52.61

9:52/M

15

Spencer Roberts Pleasant Grove UT

710

15

410

32:19.65

34:20.85

02:01.20

10:25/M

16

David Baydash

1720

17

415

32:21.99

32:42.40

00:20.41

10:26/M

17

Kurt Mooney Lindon UT

960

18

417

32:31.25

35:10.18

02:38.93

10:29/M

18

Anthony Hansen Manti UT

744

15

495

34:54.29

37:41.13

02:46.84

11:15/M

19

Kendall Erickson

1699

17

673

41:31.21

42:42.89

01:11.68

13:24/M

 
Top

Female 19 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Natalie Shurtz South Jordan UT

539

24

65

24:51.72

25:53.36

01:01.64

8:01/M

2

Aleena Cope Eagle Mountain UT

888

24

77

25:02.28

25:08.55

00:06.27

8:05/M

3

Shelley Haws Provo UT

74

24

94

25:39.56

26:38.76

00:59.20

8:16/M

4

Lyndee Gillman Lehi UT

687

23

112

26:04.68

26:29.96

00:25.28

8:25/M

5

Vilate Sandmire Lehi UT

266

23

171

27:36.89

27:54.92

00:18.03

8:54/M

6

Julianne Dana Springville UT

544

19

178

27:50.35

29:11.50

01:21.15

8:59/M

7

Meghann Vliet Provo UT

911

23

179

27:52.77

28:02.89

00:10.12

8:59/M

8

Jacci McFarlane Morgan UT

735

24

183

27:59.41

28:13.12

00:13.71

9:02/M

9

Amy Clark Provo UT

926

20

190

28:03.68

29:53.96

01:50.28

9:03/M

10

Sarah Perkins Gilbert AZ

610

24

204

28:18.55

28:30.07

00:11.52

9:08/M

11

Nicole McMillan Morgan UT

734

24

207

28:20.83

28:33.28

00:12.45

9:08/M

12

Rebecca Jones Orem UT

417

21

209

28:21.49

28:30.08

00:08.59

9:09/M

13

Janelle Allred Lehi UT

830

20

220

28:37.87

29:04.58

00:26.71

9:14/M

14

Dinae Pitcher Price UT

621

23

222

28:39.54

29:02.78

00:23.24

9:15/M

15

Alisa Alm Sandy UT

11

22

223

28:39.90

28:46.51

00:06.61

9:15/M

16

Natalie Nyman American Fork UT

347

23

241

29:03.34

29:43.06

00:39.72

9:22/M

17

Megan Stenquist Eagle Mountain UT

516

24

259

29:18.13

29:26.30

00:08.17

9:27/M

18

Katie Marx Price UT

950

20

279

29:38.38

30:00.54

00:22.16

9:34/M

19

Emily Allphin Orem UT

211

24

303

29:59.34

32:34.67

02:35.33

9:40/M

20

Krista Aspy Draper UT

19

23

314

30:06.05

30:32.57

00:26.52

9:43/M

21

Sarah Sheranian Springville UT

543

23

317

30:07.26

31:28.49

01:21.23

9:43/M

22

Amanda Johnson Provo UT

89

22

330

30:23.45

31:14.91

00:51.46

9:48/M

23

Kara Joiner Provo UT

97

24

338

30:30.80

31:43.64

01:12.84

9:50/M

24

Lyndsie Garrard Alpine UT

984

22

350

30:45.49

32:34.84

01:49.35

9:55/M

25

Trisha Young Orem UT

192

24

362

31:07.74

31:18.13

00:10.39

10:02/M

26

Alex Williams Draper UT

181

20

368

31:15.21

31:29.01

00:13.80

10:05/M

27

Jamie Lyn Hansen

73

20

371

31:17.53

32:52.73

01:35.20

10:05/M

28

Bailey Corbridge Orem UT

43

19

375

31:25.73

33:13.94

01:48.21

10:08/M

29

Nikki Butler Lehi UT

673

24

378

31:28.80

32:14.28

00:45.48

10:09/M

30

Katie Davis Lehi UT

533

24

383

31:34.92

32:04.01

00:29.09

10:11/M

31

Meagan Johnson Grace ID

591

24

394

31:50.98

32:00.97

00:09.99

10:16/M

32

Stefany Hunt Spanish Fork UT

873

22

403

32:10.64

34:12.70

02:02.06

10:23/M

33

Katie Lamprecht Orem UT

880

22

405

32:11.86

32:57.07

00:45.21

10:23/M

34

Amy Hansen

1

20

416

32:30.18

34:05.44

01:35.26

10:29/M

35

Alexia Johnson Orem UT

935

20

418

32:31.45

32:46.57

00:15.12

10:29/M

36

Cami Reschke Alpine UT

752

22

428

32:41.80

33:11.57

00:29.77

10:33/M

37

Laura Mendenhall Orem UT

491

24

451

33:04.65

34:35.15

01:30.50

10:40/M

38

Heather Barroso Orem UT

22

20

464

33:40.69

34:40.64

00:59.95

10:52/M

39

Kathi Heath Provo UT

1622

21

470

33:55.74

34:55.68

00:59.94

10:56/M

40

Samantha Christensen Logan UT

259

22

480

34:18.81

34:36.78

00:17.97

11:04/M

41

Kaley Fisher South Jordan UT

194

24

488

34:37.04

36:16.47

01:39.43

11:10/M

42

Elyse Kanno Lehi UT

860

21

521

35:25.05

37:04.80

01:39.75

11:25/M

43

Telise Kelsch Riverton UT

365

23

524

35:29.03

37:02.68

01:33.65

11:27/M

44

Jj Holmes Provo UT

403

21

544

36:01.98

37:57.08

01:55.10

11:37/M

45

Erin Kern Orem UT

99

20

574

36:41.18

36:46.06

00:04.88

11:50/M

46

Jessica King Payson UT

814

22

580

36:47.21

38:49.27

02:02.06

11:52/M

47

Haley Paz Provo UT

322

23

603

37:43.97

39:56.62

02:12.65

12:10/M

48

Crystal Holdsworth Provo UT

1627

23

605

37:44.38

39:56.69

02:12.31

12:10/M

49

Erin Hock Logan UT

680

23

606

37:48.24

39:30.54

01:42.30

12:12/M

50

Andrea Crawford Orem UT

535

23

610

37:56.43

39:37.46

01:41.03

12:14/M

51

Annalee Ashby Orem UT

405

23

625

38:34.80

40:41.09

02:06.29

12:26/M

52

Lacey Faddis Lehi UT

649

22

644

39:40.33

41:11.83

01:31.50

12:48/M

53

Heather Nelson Lehi UT

560

22

645

39:42.27

40:18.89

00:36.62

12:48/M

54

Shayla Jones Pleasant Grove UT

534

20

653

39:57.57

40:58.69

01:01.12

12:53/M

55

Cassandra Beer Provo UT

976

21

657

40:13.47

41:33.65

01:20.18

12:58/M

56

Hailee Vigil Riverton UT

884

22

675

41:33.80

42:08.73

00:34.93

13:24/M

57

Tiffany Bishop Provo UT

360

24

710

42:50.70

45:26.23

02:35.53

13:49/M

58

Aimee Clyde Springville UT

209

21

716

43:19.59

45:41.84

02:22.25

13:58/M

59

Stacy Harrop Salt Lake City UT

623

23

735

44:17.40

44:55.63

00:38.23

14:17/M

60

Whitney Bishop Provo UT

27

23

743

44:32.17

45:48.96

01:16.79

14:22/M

61

Holly Losee Payson UT

545

20

746

44:40.15

46:54.53

02:14.38

14:25/M

62

Erin Diamond Lehi UT

431

20

752

44:54.60

46:23.66

01:29.06

14:29/M

63

Ashley Tyacke Provo UT

165

22

758

45:15.20

46:08.98

00:53.78

14:36/M

64

Jessica Leaf South Jordan UT

989

21

770

45:52.60

46:32.53

00:39.93

14:48/M

65

Lindsey Eagar Orem UT

55

24

785

46:46.80

56:06.03

09:19.23

15:05/M

66

Kim Gauger UT

1672

24

791

47:09.65

49:40.29

02:30.64

15:13/M

67

Heather Peterson American Fork UT

125

21

798

47:21.36

49:52.26

02:30.90

15:16/M

68

Deborah Howland West Jordan UT

82

21

838

49:42.86

51:07.34

01:24.48

16:02/M

69

Courtney Leavitt Draper UT

281

20

857

51:13.65

52:17.22

01:03.57

16:31/M

70

Katharine Yuan Provo UT

727

22

878

52:41.14

55:34.58

02:53.44

17:00/M

71

Stephanie Peterson Provo UT

726

20

880

52:43.73

55:34.38

02:50.65

17:00/M

72

Hannah McLarty Salt Lake City UT

675

21

883

52:48.38

54:24.52

01:36.14

17:02/M

73

Cassie Loyd Pleasant Grove UT

647

24

912

55:10.85

56:55.06

01:44.21

17:48/M

74

Amy Marchbanks Orem UT

223

21

927

57:13.55

59:23.08

02:09.53

18:27/M

75

Amy Whitney Salt Lake City UT

839

24

929

57:16.24

59:45.07

02:28.83

18:28/M

76

Scout Whitney Salt Lake City UT

843

20

935

57:40.55

1:00:09.17

02:28.62

18:36/M

77

Estefi Clark Provo UT

928

23

946

58:31.56

1:00:18.88

01:47.32

18:53/M

78

Kylee Johnson

93

20

952

59:07.67

59:53.84

00:46.17

19:04/M

 
Top

Male 19 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Garrett Nay Orem UT

420

23

4

18:28.24

18:29.77

00:01.53

5:57/M

2

Joe Crookston Hyde Park UT

44

20

8

19:28.35

19:29.38

00:01.03

6:17/M

3

Matthew Kern Orem UT

100

23

15

20:51.85

20:55.27

00:03.42

6:44/M

4

Jace Thomas Sandy UT

846

22

20

21:39.90

21:53.03

00:13.13

6:59/M

5

Silas Klaver Provo UT

540

23

23

22:03.03

22:38.67

00:35.64

7:07/M

6

Stephen Tobian Alpine UT

865

23

28

22:15.64

24:16.53

02:00.89

7:11/M

7

Chase Murdock Provo UT

912

19

33

22:50.57

22:58.88

00:08.31

7:22/M

8

Brandon Ratcliffe

1718

24

109

26:03.08

27:29.65

01:26.57

8:24/M

9

Bradley Herzog Lehi UT

338

20

113

26:06.48

26:32.51

00:26.03

8:25/M

10

Matthew Hardman Orem UT

524

23

163

27:19.50

29:13.26

01:53.76

8:49/M

11

Mark Freeman Provo UT

929

23

191

28:03.90

29:54.03

01:50.13

9:03/M

12

Eric Calahan American Fork UT

1646

23

208

28:20.95

30:36.60

02:15.65

9:08/M

13

Jared Smith American Fork UT

148

19

295

29:52.34

30:26.47

00:34.13

9:38/M

14

Thomas Holmes

1721

24

309

30:04.10

31:30.49

01:26.39

9:42/M

15

Nicholas Hansen

6

23

369

31:16.81

32:52.47

01:35.66

10:05/M

16

Spencer Flanagan Provo UT

58

22

449

33:04.11

33:12.27

00:08.16

10:40/M

17

Jose Pena Provo UT

787

24

560

36:24.89

37:23.80

00:58.91

11:45/M

18

Stayton Tyacke Provo UT

166

24

757

45:14.87

46:09.37

00:54.50

14:35/M

19

Matt Duncan Salt Lake City UT

617

24

827

48:43.80

50:41.20

01:57.40

15:43/M

20

Brandon Snow Salt Lake City UT

677

20

884

52:48.43

54:24.50

01:36.07

17:02/M

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Krista Havens Lehi UT

901

28

11

20:02.20

20:03.42

00:01.22

6:28/M

2

Tiffany Strong Provo UT

790

27

16

20:58.72

21:01.38

00:02.66

6:46/M

3

Kimberly Simpson American Fork UT

753

26

17

21:14.70

21:22.75

00:08.05

6:51/M

4

Rebekah Rasmussen Provo UT

134

29

31

22:36.69

22:38.24

00:01.55

7:17/M

5

Cally Gillman Lehi UT

644

28

56

24:17.26

24:43.00

00:25.74

7:50/M

6

Jenni Mason Orem UT

105

27

64

24:46.82

26:39.89

01:53.07

7:59/M

7

Amber Hall Salt Lake City UT

316

27

67

24:54.04

24:56.73

00:02.69

8:02/M

8

Ginger Price Provo UT

128

26

71

24:57.09

25:58.53

01:01.44

8:03/M

9

Tatiana Leao Orem UT

261

28

75

25:01.46

25:02.77

00:01.31

8:04/M

10

Katie Hymas Layton UT

876

29

102

25:55.30

27:02.25

01:06.95

8:22/M

11

Nicole Anderson Provo UT

16

29

108

26:02.83

27:57.28

01:54.45

8:24/M

12

Janie Peterson Lehi UT

412

26

121

26:15.22

26:28.29

00:13.07

8:28/M

13

Marina Downs Orem UT

426

25

135

26:32.55

26:51.19

00:18.64

8:34/M

14

Megan Burton Draper UT

1638

26

148

26:57.75

27:53.25

00:55.50

8:42/M

15

Sanz Sua Eagle Mountain UT

445

26

160

27:17.80

27:23.03

00:05.23

8:48/M

16

Staci Johnson Saratoga Springs UT

230

28

161

27:18.68

27:38.05

00:19.37

8:48/M

17

Keri Abney Sandy UT

9

29

166

27:26.19

28:32.53

01:06.34

8:51/M

18

Elizabeth Lecker Eagle Mountain UT

624

27

169

27:31.44

28:18.37

00:46.93

8:53/M

19

Nanci Edwards West Jordan UT

599

28

173

27:42.75

30:39.84

02:57.09

8:56/M

20

Brandy Larsgard South Jordan UT

428

29

174

27:47.54

30:44.70

02:57.16

8:58/M

21

Teresa Day UT

1665

29

186

28:01.26

29:08.29

01:07.03

9:02/M

22

Camille Hoggard Lehi UT

611

26

198

28:12.70

29:29.03

01:16.33

9:06/M

23

Cecilia Thorne Orem UT

956

28

200

28:13.22

28:15.35

00:02.13

9:06/M

24

Angela Ottley

1726

27

205

28:20.48

31:02.68

02:42.20

9:08/M

25

Angie Jeffery American Fork UT

1647

25

206

28:20.80

30:36.55

02:15.75

9:08/M

26

Jennifer Charrier Mapleton UT

1722

27

228

28:43.88

30:10.55

01:26.67

9:16/M

27

Nicole Smith Alpine UT

1626

27

237

29:00.78

30:20.59

01:19.81

9:21/M

28

Lisa Heath Salt Lake City UT

308

27

244

29:04.82

29:24.79

00:19.97

9:23/M

29

Faith Burk Salem UT

364

27

246

29:05.02

30:23.95

01:18.93

9:23/M

30

Lori Walker Springville UT

501

27

251

29:12.60

29:27.90

00:15.30

9:25/M

31

Noelle Degroot Pleasant Grove UT

879

25

261

29:21.23

31:01.40

01:40.17

9:28/M

32

Jennifer Wily Lehi UT

184

29

264

29:23.64

29:27.87

00:04.23

9:29/M

33

Ashlee Wilcken Provo UT

179

26

269

29:25.14

31:19.27

01:54.13

9:29/M

34

Shanna Dawson South Jordan UT

906

27

271

29:26.25

29:49.67

00:23.42

9:30/M

35

Amber Arnold Pleasant Grove UT

17

28

273

29:29.72

30:14.08

00:44.36

9:31/M

36

Launi Johnson Burley ID

409

29

275

29:30.02

29:40.68

00:10.66

9:31/M

37

Michelle Chapple Rigby ID

996

25

277

29:33.66

31:19.64

01:45.98

9:32/M

38

Michelle Wright Ogden UT

875

28

278

29:36.62

29:49.55

00:12.93

9:33/M

39

Haley Hardy Provo UT

606

27

283

29:41.02

30:17.13

00:36.11

9:35/M

40

Tiffany Jarrett Orem UT

583

28

284

29:41.81

30:17.45

00:35.64

9:35/M

41

Melissa Warr American Fork UT

465

27

292

29:48.40

31:05.31

01:16.91

9:37/M

42

Amy Rosquist Salina UT

885

27

296

29:52.88

30:42.05

00:49.17

9:38/M

43

Elizabeth Watts Orem UT

662

25

306

30:02.22

30:59.30

00:57.08

9:41/M

44

Hollie Ellis Salt Lake City UT

869

29

310

30:04.10

31:52.32

01:48.22

9:42/M

45

Lisa Blake Lehi UT

660

28

319

30:08.80

30:18.15

00:09.35

9:43/M

46

Katie Kelson Midvale UT

867

26

324

30:14.10

30:48.53

00:34.43

9:45/M

47

Karli Thomas Riverton UT

332

28

325

30:14.10

34:19.55

04:05.45

9:45/M

48

Annie Thomas Riverton UT

443

29

327

30:14.44

34:19.38

04:04.94

9:45/M

49

Karilynn Adams Saratoga Springs UT

374

28

331

30:24.01

31:57.30

01:33.29

9:48/M

50

Katie Anderson Orem UT

456

27

335

30:27.83

32:24.20

01:56.37

9:49/M

51

Emily Drechsler Lehi UT

694

25

343

30:34.26

32:27.23

01:52.97

9:52/M

52

Lisa Thomas Sandy UT

1641

25

344

30:34.89

31:30.83

00:55.94

9:52/M

53

Amy Despain Provo UT

50

25

348

30:41.45

31:33.62

00:52.17

9:54/M

54

Melanie Averett Eagle Mountain UT

337

25

353

30:51.19

30:56.37

00:05.18

9:57/M

55

Stephanie Hansen American Fork UT

946

26

357

31:02.86

31:15.13

00:12.27

10:01/M

56

Tawni Fish West Jordan UT

323

27

360

31:05.94

33:45.55

02:39.61

10:02/M

57

Laci Perkins Orem UT

215

25

380

31:29.93

31:50.87

00:20.94

10:09/M

58

Stephanie Holfeltz Salt Lake City UT

804

25

384

31:35.56

31:38.41

00:02.85

10:11/M

59

Joriel Howcroft Provo UT

288

25

387

31:38.51

32:59.70

01:21.19

10:12/M

60

Andrea Chen American Fork UT

452

28

389

31:40.13

33:30.18

01:50.05

10:13/M

61

Dallas Kelsch Riverton UT

483

26

395

31:52.27

33:24.19

01:31.92

10:17/M

62

Katie Paraskeva

1689

27

401

32:07.27

32:19.32

00:12.05

10:22/M

63

Emily Petersen Eagle Mountain UT

275

29

404

32:10.88

33:11.80

01:00.92

10:23/M

64

Sara Niemann Lehi UT

868

29

411

32:20.42

32:30.12

00:09.70

10:26/M

65

Rachelle Rockwell Lehi UT

667

25

424

32:35.97

34:05.39

01:29.42

10:31/M

66

Becky Weller Riverton UT

253

29

425

32:37.59

32:55.41

00:17.82

10:31/M

67

Ande Uriguen Provo UT

883

29

427

32:40.02

33:24.59

00:44.57

10:32/M

68

Julie Staheli Oak City UT

576

27

430

32:45.34

34:34.79

01:49.45

10:34/M

69

Shayla Dickson Midvale UT

663

27

432

32:50.03

33:24.08

00:34.05

10:35/M

70

Candice Hopkins Lehi UT

657

26

442

32:58.38

34:06.99

01:08.61

10:38/M

71

Andrea Wilcox Orem UT

411

25

450

33:04.21

33:19.49

00:15.28

10:40/M

72

Carrie Kresser West Jordan UT

287

26

452

33:07.00

34:28.37

01:21.37

10:41/M

73

Julia Preston Salt Lake City UT

997

26

454

33:15.59

34:38.77

01:23.18

10:44/M

74

Ashley Okerlund Springville UT

257

29

459

33:30.50

35:29.02

01:58.52

10:48/M

75

Brianna Fielding Springville UT

497

26

466

33:52.66

34:23.13

00:30.47

10:55/M

76

Becky Pulham Lehi UT

975

26

469

33:55.46

34:38.09

00:42.63

10:56/M

77

Lindsey Reno Salt Lake City UT

646

28

471

33:57.13

34:06.91

00:09.78

10:57/M

78

Leslie Doddridge UT

1659

29

478

34:14.67

35:35.29

01:20.62

11:03/M

79

Keliann Warr West Jordan UT

176

25

479

34:15.65

35:33.20

01:17.55

11:03/M

80

Heather Watkins Riverton UT

699

26

490

34:41.53

36:42.10

02:00.57

11:11/M

81

Evana Frederico Lehi UT

425

29

492

34:46.62

35:12.32

00:25.70

11:13/M

82

Tiffany Mendenhall American Fork UT

636

25

512

35:20.64

36:51.09

01:30.45

11:24/M

83

Tiffany Bulloch Provo UT

351

27

517

35:22.22

36:46.86

01:24.64

11:25/M

84

Diana Taylor Provo UT

549

25

536

35:42.95

37:07.04

01:24.09

11:31/M

85

Nicole Myers American Fork UT

963

25

540

35:51.13

35:59.34

00:08.21

11:34/M

86

Melani Sandberg Saratoga Springs UT

642

28

545

36:04.61

37:52.82

01:48.21

11:38/M

87

Megan Sampson Aurora UT

210

27

550

36:08.97

37:18.69

01:09.72

11:39/M

88

Rebekah Pedk

1673

26

552

36:09.34

36:56.15

00:46.81

11:40/M

89

Yarley Jones Lehi UT

296

29

562

36:29.71

36:49.77

00:20.06

11:46/M

90

Lindsey Shumway Lehi UT

518

29

565

36:31.28

37:49.70

01:18.42

11:47/M

91

Jackie Cederholm West Jordan UT

849

25

568

36:33.79

39:25.52

02:51.73

11:47/M

92

Lindsay Jenkins Salt Lake City UT

236

29

569

36:36.04

36:53.55

00:17.51

11:48/M

93

Melissa Davis Orem UT

327

28

578

36:44.65

38:19.92

01:35.27

11:51/M

94

Amber Burton Orem UT

438

25

579

36:46.45

39:11.09

02:24.64

11:52/M

95

Kit Gonzales Lehi UT

863

27

590

37:10.10

39:55.80

02:45.70

11:59/M

96

Tracey Davies West Jordan UT

852

28

601

37:42.94

40:32.55

02:49.61

12:10/M

97

Ashley Ahlquist Sandy UT

982

28

607

37:53.59

39:06.96

01:13.37

12:13/M

98

Deb Sorensen Logan UT

695

26

614

38:00.00

38:00.00

12:15/M

99

Jami Mangold Orem UT

573

29

617

38:19.30

39:49.18

01:29.88

12:22/M

100

Laura Preece Provo UT

527

25

618

38:24.37

39:47.57

01:23.20

12:23/M

101

Rachel Orme Eagle Mountain UT

564

27

623

38:34.20

38:42.24

00:08.04

12:26/M

102

Victoria Kramer West Jordan UT

581

25

629

38:53.12

41:23.90

02:30.78

12:33/M

103

Hilary Patchett Spanish Fork UT

768

29

634

39:06.42

46:02.56

06:56.14

12:37/M

104

Jessie Shupe Salt Lake City UT

1634

26

635

39:08.82

41:56.21

02:47.39

12:37/M

105

Jenni Carter South Jordan UT

502

29

638

39:23.49

43:29.13

04:05.64

12:42/M

106

Alisha Young Pleasant Grove UT

189

28

642

39:37.38

39:49.06

00:11.68

12:47/M

107

Ciara Thompson Pleasant Grove UT

160

26

646

39:44.34

39:55.73

00:11.39

12:49/M

108

Jessica Hall Springville UT

202

27

651

39:56.56

42:37.67

02:41.11

12:53/M

109

Loni Domina Draper UT

584

26

654

40:02.86

41:18.82

01:15.96

12:55/M

110

Linsay Mabey Salt Lake City UT

859

25

656

40:12.29

41:51.73

01:39.44

12:58/M

111

Natalie Marquez South Jordan UT

689

28

668

41:02.40

41:36.03

00:33.63

13:14/M

112

Kristen Thueson Pleasant Grove UT

422

27

672

41:18.92

42:33.35

01:14.43

13:19/M

113

Trisha Jones South Jordan UT

886

26

674

41:33.63

42:08.49

00:34.86

13:24/M

114

Stacy Justice Woods Cross UT

390

29

681

41:43.18

41:54.47

00:11.29

13:27/M

115

Karen Torres Spanish Fork UT

1652

28

708

42:48.88

43:21.42

00:32.54

13:48/M

116

Beth Contreras Orem UT

480

25

720

43:30.04

44:20.50

00:50.46

14:02/M

117

Amanda Pontious

1675

28

726

43:51.69

44:38.35

00:46.66

14:09/M

118

Jennifer Rose Provo UT

135

26

727

43:52.63

45:50.53

01:57.90

14:09/M

119

Sarah Hansen Draper UT

641

25

729

43:58.50

46:00.19

02:01.69

14:11/M

120

Melissa Ash Salt Lake City UT

528

29

734

44:14.13

44:38.89

00:24.76

14:16/M

121

Angela Howard Salt Lake City UT

891

29

736

44:18.26

44:57.29

00:39.03

14:17/M

122

Krystal Peterson Sandy UT

746

25

751

44:53.56

45:27.24

00:33.68

14:29/M

123

Allison Aston Salt Lake City UT

514

27

763

45:29.56

46:41.30

01:11.74

14:40/M

124

Traci Wright Provo UT

188

29

789

47:07.91

48:18.32

01:10.41

15:12/M

125

Laura Vandertoolen Bountiful UT

720

26

797

47:20.24

47:39.79

00:19.55

15:16/M

126

Serena Mease Saratoga Springs UT

437

27

805

47:25.73

47:50.34

00:24.61

15:18/M

127

Jen Chamberlain Orem UT

370

25

810

47:34.64

49:34.38

01:59.74

15:21/M

128

Kim Rentmeister Riverton UT

380

29

812

47:40.77

49:12.38

01:31.61

15:23/M

129

Daniellie Rieske Pleasant Grove UT

678

26

818

47:49.99

49:48.90

01:58.91

15:25/M

130

Meryn Tobian Lehi UT

857

26

845

50:00.14

52:14.10

02:13.96

16:08/M

131

Michal Serre Lehi UT

558

29

873

52:07.84

54:29.12

02:21.28

16:49/M

132

Nicole Libberton Saratoga Springs UT

553

26

889

52:55.26

55:29.99

02:34.73

17:04/M

133

Sarah Kelsch

1687

28

894

53:41.31

55:15.88

01:34.57

17:19/M

134

Casey Pace West Jordan UT

481

29

904

54:41.37

57:08.42

02:27.05

17:38/M

135

Mele Hardman Orem UT

523

26

919

56:06.44

57:04.65

00:58.21

18:06/M

136

Joanna Wilkins Payson UT

237

26

922

56:30.39

56:47.29

00:16.90

18:14/M

137

Virginia Reginato Draper UT

951

28

947

58:32.33

1:00:19.46

01:47.13

18:53/M

138

Christi Hicken Springville UT

415

25

960

1:01:28.41

1:02:07.32

00:38.91

19:50/M

139

Amy Wilde Sandy UT

836

25

1006

1:28:53.93

1:31:44.63

02:50.70

28:40/M

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Gerritt Vandertoolen Bountiful UT

719

25

3

18:15.86

18:17.25

00:01.39

5:53/M

2

Brian Casaday Provo UT

887

25

7

19:19.08

19:22.00

00:02.92

6:14/M

3

Andrew Jones Salt Lake City UT

944

29

13

20:15.43

20:48.50

00:33.07

6:32/M

4

Bruce Ingleby Riverton UT

620

29

27

22:15.22

22:23.92

00:08.70

7:11/M

5

Daniel Dunkley Provo UT

889

25

32

22:43.94

22:44.92

00:00.98

7:20/M

6

Stephen Rich Provo UT

467

28

50

24:04.17

24:40.09

00:35.92

7:46/M

7

Jake Watts Salt Lake City UT

178

28

63

24:45.21

24:58.68

00:13.47

7:59/M

8

Matthew Jackson Salt Lake City UT

803

28

80

25:08.17

25:11.05

00:02.88

8:06/M

9

Andre Violante Provo UT

764

25

81

25:08.33

27:08.76

02:00.43

8:06/M

10

Mark Averett Eagle Mountain UT

1633

26

84

25:09.71

25:33.15

00:23.44

8:07/M

11

Eli Aldous Pleasant Grove UT

625

28

92

25:36.59

27:48.11

02:11.52

8:15/M

12

Michael Shepherd Salt Lake City UT

798

28

93

25:39.30

25:51.95

00:12.65

8:16/M

13

Sean Huff Orem UT

992

27

96

25:45.30

26:48.51

01:03.21

8:18/M

14

Tyce Doezie Salt Lake City UT

54

29

107

26:01.16

27:05.92

01:04.76

8:24/M

15

Chad Kramer West Jordan UT

582

29

115

26:09.62

28:39.97

02:30.35

8:26/M

16

Spencer Abney Sandy UT

10

29

122

26:17.25

27:24.14

01:06.89

8:29/M

17

Evan Bishop Provo UT

26

25

128

26:26.33

27:29.42

01:03.09

8:32/M

18

Oscar Vasquez Salt Lake City UT

377

28

129

26:27.55

26:40.00

00:12.45

8:32/M

19

Adam Christensen Provo UT

898

26

162

27:18.75

27:36.37

00:17.62

8:48/M

20

Grant Mendenhall Orem UT

492

27

175

27:49.21

29:20.56

01:31.35

8:58/M

21

Joshua Warr West Jordan UT

175

28

184

28:00.41

29:16.68

01:16.27

9:02/M

22

Christian Joiner Provo UT

96

25

337

30:30.68

31:43.57

01:12.89

9:50/M

23

Paul Fish West Jordan UT

324

28

372

31:19.26

33:58.80

02:39.54

10:06/M

24

Brad Dalling South Jordan UT

195

29

482

34:23.77

36:03.63

01:39.86

11:05/M

25

Brayden McBride Springville UT

506

29

548

36:08.87

37:19.19

01:10.32

11:39/M

26

Rickey Nielsen Orem UT

698

28

577

36:44.55

37:09.60

00:25.05

11:51/M

27

Lyle Woolf South Jordan UT

796

25

599

37:33.93

37:47.16

00:13.23

12:07/M

28

Blake Ashby Orem UT

406

27

624

38:34.28

40:40.89

02:06.61

12:26/M

29

Timothy Bishop Provo UT

361

27

704

42:45.50

45:21.25

02:35.75

13:47/M

30

Zachary Eagar Orem UT

56

25

784

46:44.66

56:04.70

09:20.04

15:05/M

31

Becky Nielson Spanish Fork UT

119

29

796

47:19.81

47:59.26

00:39.45

15:16/M

32

Jr Rentmeister Riverton UT

381

29

823

48:12.24

49:41.06

01:28.82

15:33/M

33

Mike Duncan Salt Lake City UT

616

27

826

48:43.21

50:40.57

01:57.36

15:43/M

34

Michael Tobian Lehi UT

858

27

844

49:58.55

52:12.99

02:14.44

16:07/M

35

Zachary Whitney Salt Lake City UT

840

28

931

57:16.44

59:45.20

02:28.76

18:28/M

36

Neil Wilde Sandy UT

837

27

1008

1:28:54.47

1:31:44.51

02:50.04

28:41/M

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Tara Lewis Orem UT

923

30

12

20:06.56

20:14.87

00:08.31

6:29/M

2

Tami Fenn Spanish Fork UT

882

32

44

23:43.64

23:46.65

00:03.01

7:39/M

3

Konda Quinton North Salt Lake UT

856

33

46

23:51.19

23:54.25

00:03.06

7:42/M

4

Lori Lemke Saratoga Springs UT

350

33

51

24:06.34

24:09.80

00:03.46

7:46/M

5

Susan Johnson American Fork UT

707

32

55

24:14.73

24:32.92

00:18.19

7:49/M

6

Becky Laroza West Jordan UT

457

31

73

25:00.08

26:05.84

01:05.76

8:04/M

7

Elizabeth Clark Draper UT

550

30

100

25:53.55

26:53.40

00:59.85

8:21/M

8

Katie Barker Provo UT

297

31

110

26:03.24

26:13.15

00:09.91

8:24/M

9

Mindi Haehl Lehi UT

850

30

120

26:13.12

26:34.32

00:21.20

8:27/M

10

Lisa Kelly Orem UT

782

30

124

26:19.75

26:56.26

00:36.51

8:29/M

11

Carly Snarr West Jordan UT

509

31

127

26:23.01

26:28.27

00:05.26

8:31/M

12

Linnie Brown Lehi UT

464

32

130

26:28.55

26:53.15

00:24.60

8:32/M

13

Jill Holker Spanish Fork UT

79

32

132

26:30.18

26:38.31

00:08.13

8:33/M

14

Amy Watts West Jordan UT

493

33

138

26:34.95

26:47.85

00:12.90

8:34/M

15

Cossette Lewis Lehi UT

525

34

147

26:55.59

27:53.73

00:58.14

8:41/M

16

Katie Fuller Pleasant Grove UT

345

30

152

27:10.94

27:23.80

00:12.86

8:46/M

17

Jonessa White Pleasant Grove UT

609

31

154

27:14.01

28:51.65

01:37.64

8:47/M

18

Tiffany Heath Lehi UT

205

32

155

27:15.70

27:28.13

00:12.43

8:47/M

19

Karilyn Nydegger South Jordan UT

570

32

167

27:26.19

28:42.43

01:16.24

8:51/M

20

Tamara Sasser Eagle Mountain UT

274

32

170

27:32.51

27:40.78

00:08.27

8:53/M

21

Shanalyn Coddington Lehi UT

555

30

196

28:11.76

29:40.60

01:28.84

9:05/M

22

Sheri Davis

1695

33

197

28:12.24

28:33.38

00:21.14

9:06/M

23

Hannah Arnold Provo UT

693

32

211

28:22.89

28:52.73

00:29.84

9:09/M

24

Stacy Newton Midway UT

841

34

212

28:23.66

28:51.18

00:27.52

9:09/M

25

Mary Ann Bryson Provo UT

604

32

216

28:33.18

28:45.86

00:12.68

9:13/M

26

Jackie Price Lehi UT

990

30

217

28:34.28

29:12.85

00:38.57

9:13/M

27

Kristin Martinez West Jordan UT

941

31

219

28:37.18

29:42.84

01:05.66

9:14/M

28

Rebekah Smith American Fork UT

628

34

224

28:41.57

28:47.13

00:05.56

9:15/M

29

Julee Elmer West Jordan UT

301

33

226

28:43.10

29:34.09

00:50.99

9:16/M

30

Heidi Hall Spanish Fork UT

71

33

227

28:43.63

29:38.96

00:55.33

9:16/M

31

Amy Arnesen Lehi UT

580

31

234

28:58.08

29:57.58

00:59.50

9:21/M

32

Amy Edwards Salt Lake City UT

307

31

243

29:04.68

29:24.49

00:19.81

9:23/M

33

Shannon Stuart Midvale UT

755

30

245

29:04.91

29:39.26

00:34.35

9:23/M

34

Katie Davis Lehi UT

440

30

255

29:15.85

30:11.70

00:55.85

9:26/M

35

Emily Judd UT

1658

31

262

29:21.86

31:01.96

01:40.10

9:28/M

36

Stephanie McHenry Lehi UT

940

30

263

29:22.34

29:30.53

00:08.19

9:28/M

37

Jessica Cook Saratoga Springs UT

387

31

266

29:24.36

29:35.35

00:10.99

9:29/M

38

Jamie Harmon Spanish Fork UT

5

32

268

29:24.97

31:18.58

01:53.61

9:29/M

39

Tomi Kim Orem UT

780

33

270

29:25.40

31:48.07

02:22.67

9:29/M

40

Jessica Allen Lehi UT

893

33

280

29:38.50

30:37.63

00:59.13

9:34/M

41

Desiree Stevenson South Jordan UT

826

33

293

29:49.78

30:56.89

01:07.11

9:37/M

42

Mary Kemp Orem UT

805

33

302

29:59.30

31:06.79

01:07.49

9:40/M

43

Corrie Busch Cedar Valley UT

683

30

304

30:00.13

30:57.00

00:56.87

9:41/M

44

Kandace Meine Draper UT

113

32

305

30:00.23

31:13.67

01:13.44

9:41/M

45

Mylinda Wright Springville UT

788

33

307

30:02.94

30:54.17

00:51.23

9:41/M

46

Karen Robbins Midvale UT

802

30

308

30:03.07

30:37.41

00:34.34

9:42/M

47

Michelle Virtue Provo UT

196

32

311

30:05.06

30:18.45

00:13.39

9:42/M

48

Erin Jiles Provo UT

759

32

313

30:05.63

31:02.97

00:57.34

9:42/M

49

Shauna Jones Provo UT

881

30

318

30:07.64

32:07.04

01:59.40

9:43/M

50

Callie Rose Mapleton UT

789

30

323

30:12.78

31:04.91

00:52.13

9:45/M

51

Rena Thomas Riverton UT

333

30

328

30:14.71

34:19.72

04:05.01

9:45/M

52

Marilee Laney Payson UT

330

33

339

30:31.68

32:55.30

02:23.62

9:51/M

53

Donna Porter Orem UT

637

34

340

30:32.02

31:27.57

00:55.55

9:51/M

54

Sheryl Coe Lehi UT

199

31

341

30:33.46

31:16.19

00:42.73

9:51/M

55

Julia Rosenlund Pleasant Grove UT

239

30

347

30:40.61

30:50.29

00:09.68

9:54/M

56

Caroline Clark Provo UT

385

30

354

30:52.84

31:41.34

00:48.50

9:57/M

57

Annelise Xiao Sandy UT

320

32

355

30:56.47

31:52.70

00:56.23

9:59/M

58

Mindee Hone Santaquin UT

909

30

363

31:09.64

31:24.01

00:14.37

10:03/M

59

Andrea Harper West Jordan UT

603

31

364

31:10.91

31:32.43

00:21.52

10:03/M

60

Christy Thompson

1682

32

366

31:14.58

31:38.69

00:24.11

10:05/M

61

Robyn Jacob West Jordan UT

455

30

374

31:22.11

31:53.79

00:31.68

10:07/M

62

Saundra Farnsworth Lindon UT

674

33

379

31:29.03

32:14.19

00:45.16

10:09/M

63

Jan Eliason Lehi UT

605

31

390

31:40.64

32:40.85

01:00.21

10:13/M

64

Andrea Robinson Riverton UT

703

30

391

31:42.94

32:00.28

00:17.34

10:14/M

65

Whitney Miller Salt Lake City UT

704

30

393

31:43.26

32:00.51

00:17.25

10:14/M

66

Amy Zockle Dublin OH

902

30

398

31:58.53

33:36.75

01:38.22

10:19/M

67

Jodi Pegram Eagle Mountain UT

432

30

409

32:18.52

33:25.02

01:06.50

10:25/M

68

Kim Mercer Lehi UT

661

30

413

32:21.17

32:30.42

00:09.25

10:26/M

69

Misty Purser Lehi UT

201

33

422

32:35.79

33:00.67

00:24.88

10:31/M

70

Kristi Hyde American Fork UT

546

32

423

32:35.83

34:05.75

01:29.92

10:31/M

71

Ambra Gardner Draper UT

65

32

431

32:49.61

33:53.62

01:04.01

10:35/M

72

Theresa Obrey Riverton UT

664

34

434

32:52.87

33:03.52

00:10.65

10:36/M

73

Meredith Francom Provo UT

479

31

438

32:56.46

33:26.83

00:30.37

10:37/M

74

Mandy Gillen Lehi UT

838

30

439

32:58.16

34:06.22

01:08.06

10:38/M

75

Amy Carter Lehi UT

679

31

441

32:58.38

34:06.15

01:07.77

10:38/M

76

Debbie Gulledge Lehi UT

508

33

446

33:02.27

33:41.02

00:38.75

10:39/M

77

Kelly Lewis West Jordan UT

682

32

465

33:41.18

34:32.56

00:51.38

10:52/M

78

Rebecca Hulinsky Salt Lake City UT

575

33

476

34:11.83

36:14.56

02:02.73

11:02/M

79

Jenny Christensen Orem UT

721

33

477

34:12.67

36:04.10

01:51.43

11:02/M

80

Lara Bell Salt Lake City UT

590

32

487

34:36.05

35:01.39

00:25.34

11:10/M

81

Emily Hincks Riverton UT

851

33

491

34:45.51

35:53.55

01:08.04

11:13/M

82

Jamie Loveless Lehi UT

393

30

500

35:07.66

36:18.51

01:10.85

11:20/M

83

Kami Clark American Fork UT

36

31

511

35:19.97

36:02.12

00:42.15

11:24/M

84

Katie Hathaway Salt Lake City UT

945

33

515

35:21.75

35:56.18

00:34.43

11:24/M

85

Christin Meyer Springville UT

116

30

518

35:22.86

37:07.85

01:44.99

11:25/M

86

Aimee Zwahlen South Jordan UT

612

34

520

35:24.69

36:31.38

01:06.69

11:25/M

87

Lauren Loveless Payson UT

977

30

527

35:30.88

36:15.74

00:44.86

11:27/M

88

Charity Flanagan West Jordan UT

717

32

528

35:31.42

36:33.55

01:02.13

11:27/M

89

Maria Peck Lehi UT

932

31

530

35:31.89

36:13.80

00:41.91

11:27/M

90

Amy Brooks Pleasant Grove UT

756

34

535

35:40.58

37:33.50

01:52.92

11:30/M

91

Sheri Meyer Orem UT

701

33

538

35:45.44

38:09.86

02:24.42

11:32/M

92

Karen Wadley Midvale UT

241

34

541

35:52.49

38:19.58

02:27.09

11:34/M

93

Maradee Peterson Richfield UT

219

32

551

36:09.18

37:19.08

01:09.90

11:40/M

94

Emmy Southworth Riverton UT

203

31

556

36:18.74

36:48.20

00:29.46

11:43/M

95

Carolyn Shelton Heber City UT

142

32

561

36:25.12

37:21.25

00:56.13

11:45/M

96

Tara Tanner Spanish Fork UT

1650

31

563

36:30.20

37:18.26

00:48.06

11:46/M

97

Torey Lilljenquist Orem UT

104

33

567

36:32.05

37:30.74

00:58.69

11:47/M

98

Mindy Black American Fork UT

770

33

571

36:41.00

39:14.45

02:33.45

11:50/M

99

Teresa Shumway Lindon UT

668

32

572

36:41.06

37:03.81

00:22.75

11:50/M

100

Clarinda Little Spanish Fork UT

669

34

573

36:41.10

37:03.79

00:22.69

11:50/M

101

Megan Western Alpine UT

1640

32

588

37:05.39

37:38.18

00:32.79

11:58/M

102

Heather Smith Santaquin UT

831

32

589

37:08.97

37:36.16

00:27.19

11:59/M

103

Rebeckah Christensen Fairview UT

519

34

593

37:19.75

40:06.14

02:46.39

12:02/M

104

Laurie Wilkinson Lehi UT

743

34

594

37:21.88

40:08.61

02:46.73

12:03/M

105

Rickelle Richards Provo UT

458

34

597

37:33.41

38:28.20

00:54.79

12:07/M

106

Becky Halls Lehi UT

408

34

600

37:37.79

38:08.76

00:30.97

12:08/M

107

Melissa Camomile Pleasant Grove UT

384

34

611

37:56.52

39:37.52

01:41.00

12:14/M

108

Amanda Durrant American Fork UT

574

30

613

37:59.22

40:26.43

02:27.21

12:15/M

109

April Jolley Lehi UT

295

32

620

38:29.30

39:11.56

00:42.26

12:25/M

110

Rebecca Johnson Sandy UT

655

32

626

38:36.68

40:38.63

02:01.95

12:27/M

111

Jessica Powell Lehi UT

1653

31

637

39:18.23

39:39.94

00:21.71

12:41/M

112

Jennifer Starley Eagle Mountain UT

778

31

639

39:29.84

39:35.91

00:06.07

12:44/M

113

Araceli Priego Spanish Fork UT

862

32

647

39:44.40

40:21.40

00:37.00

12:49/M

114

Maggie Olson Lehi UT

749

31

650

39:54.05

40:17.62

00:23.57

12:52/M

115

Jenny Garlick Kaysville UT

594

34

669

41:09.46

41:25.37

00:15.91

13:16/M

116

Jamie Duncan Orem UT

765

33

677

41:35.07

43:09.97

01:34.90

13:25/M

117

Trishelle Duncan Orem UT

767

31

678

41:35.32

43:10.24

01:34.92

13:25/M

118

Alison Simpson Riverton UT

271

33

686

41:52.61

42:15.58

00:22.97

13:30/M

119

Nicole Bastidas Payson UT

485

32

691

42:19.70

42:34.60

00:14.90

13:39/M

120

Tiffany Harrison Salt Lake City UT

376

33

692

42:20.06

42:32.11

00:12.05

13:39/M

121

Liz MacKay Saratoga Springs UT

793

33

696

42:24.10

42:54.87

00:30.77

13:41/M

122

Andrea Jorgensen Spanish Fork UT

227

30

702

42:32.30

43:21.91

00:49.61

13:43/M

123

Carla Mayne Orem UT

563

32

703

42:35.84

42:53.75

00:17.91

13:44/M

124

Tiffany Zwahlen Draper UT

489

30

709

42:49.25

43:54.80

01:05.55

13:49/M

125

Crystal Adams Salt Lake City UT

313

33

713

43:11.57

44:00.45

00:48.88

13:56/M

126

Janet Briones Lehi UT

531

34

728

43:58.29

46:52.98

02:54.69

14:11/M

127

Angela Taylor Layton UT

416

33

740

44:29.31

45:10.00

00:40.69

14:21/M

128

Jessie Palmieri Spanish Fork UT

542

33

747

44:40.69

47:15.18

02:34.49

14:25/M

129

Amy Childs American Fork UT

551

32

760

45:24.66

47:59.50

02:34.84

14:39/M

130

Somerset Smith Provo UT

292

30

762

45:29.51

46:40.72

01:11.21

14:40/M

131

Caradon Bowen Orem UT

250

31

773

46:10.77

46:29.62

00:18.85

14:54/M

132

Kim Garrett Lehi UT

353

34

780

46:25.37

47:20.26

00:54.89

14:58/M

133

Heidi West South Jordan UT

267

30

787

46:58.46

47:37.19

00:38.73

15:09/M

134

Cynthia Garfield Salt Lake City UT

225

32

788

46:59.85

47:37.30

00:37.45

15:09/M

135

Brooke Mease Boise ID

638

31

803

47:25.18

47:50.00

00:24.82

15:18/M

136

Rebecca Pulley Pleasant Grove UT

130

33

817

47:49.20

48:00.00

00:10.80

15:25/M

137

Jill Gibby Salt Lake City UT

607

33

824

48:26.34

50:05.32

01:38.98

15:37/M

138

Jerilyn Johnson Sandy UT

447

31

825

48:41.99

50:31.55

01:49.56

15:42/M

139

Victoria Dickinson Lehi UT

766

34

830

48:57.92

50:16.88

01:18.96

15:47/M

140

Cecilia Sheppard Salt Lake City UT

366

31

863

51:21.97

52:39.42

01:17.45

16:34/M

141

Rachael Burton American Fork UT

232

31

865

51:24.09

53:52.08

02:27.99

16:35/M

142

Sharon Aitken American Fork UT

890

31

866

51:24.92

53:52.48

02:27.56

16:35/M

143

Robyn Terry Springville UT

488

32

868

51:57.93

52:34.71

00:36.78

16:45/M

144

Tania Melendez American Fork UT

115

34

877

52:39.41

54:23.22

01:43.81

16:59/M

145

Stacie Lewis Spanish Fork UT

103

33

892

53:33.11

55:19.90

01:46.79

17:16/M

146

Bonnie Steffensen Provo UT

775

33

908

54:46.22

54:52.35

00:06.13

17:40/M

147

Aubrey Woolcott Lehi UT

596

34

913

55:17.70

57:01.26

01:43.56

17:50/M

148

Claudia Hill Orem UT

78

33

920

56:14.22

57:37.71

01:23.49

18:08/M

149

Jenna Fluckiger Lehi UT

216

33

923

56:30.64

56:47.80

00:17.16

18:14/M

150

Gabriela Pena Provo UT

786

33

924

56:38.49

57:36.60

00:58.11

18:16/M

151

Angie Judd Provo UT

750

30

926

56:50.21

59:11.63

02:21.42

18:20/M

152

Jenny Marchbanks Orem UT

222

32

932

57:17.87

59:26.37

02:08.50

18:29/M

153

Kiffen Dewitt Orem UT

51

30

933

57:24.79

59:32.03

02:07.24

18:31/M

154

Jennifer Kuhn Salt Lake City UT

705

34

939

58:09.68

1:00:09.47

01:59.79

18:45/M

155

Jessica Wilkes Salt Lake City UT

706

30

940

58:09.74

1:00:09.42

01:59.68

18:45/M

156

Emily Hartung South Jordan UT

763

33

944

58:19.47

1:01:29.72

03:10.25

18:49/M

157

Storey Jorgensen Las Vegas NV

441

32

955

1:00:25.95

1:00:46.86

00:20.91

19:29/M

158

Jaime Ward American Fork UT

738

33

995

1:15:00.76

1:17:45.78

02:45.02

24:12/M

159

Erika Douglas Midvale UT

834

33

1007

1:28:54.41

1:31:44.32

02:49.91

28:41/M

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Brian Chidester Lehi UT

526

34

1

17:58.68

18:00.60

00:01.92

5:48/M

2

Christian Hampshire Salt Lake City UT

317

31

5

18:57.61

18:59.68

00:02.07

6:07/M

3

Alma Faerber Orem UT

569

33

6

19:01.15

19:02.82

00:01.67

6:08/M

4

Russell Loveless Lehi UT

394

32

18

21:14.77

21:17.16

00:02.39

6:51/M

5

Don Sasser Eagle Mountain UT

273

30

21

21:50.08

21:54.72

00:04.64

7:03/M

6

Collin Rasmussen Provo UT

133

33

34

22:50.99

22:52.74

00:01.75

7:22/M

7

Troy Gregory

1677

33

41

23:27.33

23:48.34

00:21.01

7:34/M

8

Travis Starley Eagle Mountain UT

779

33

48

23:55.79

23:59.36

00:03.57

7:43/M

9

Jonathan Saari Salt Lake City UT

136

32

53

24:10.18

25:47.05

01:36.87

7:48/M

10

Bryant Smith Santaquin UT

832

30

79

25:03.74

25:30.80

00:27.06

8:05/M

11

Nate Gibby Salt Lake City UT

608

34

82

25:08.68

26:47.03

01:38.35

8:06/M

12

Troy Domina Draper UT

585

30

86

25:11.57

26:27.37

01:15.80

8:07/M

13

Matt Watts West Jordan UT

494

34

87

25:13.57

25:26.80

00:13.23

8:08/M

14

Joel Ban UT

1662

32

101

25:54.93

27:31.85

01:36.92

8:21/M

15

Russell Barth Salt Lake City UT

973

34

118

26:10.82

27:14.90

01:04.08

8:26/M

16

Clint Behunin Lehi UT

373

30

134

26:31.72

26:44.82

00:13.10

8:33/M

17

Spencer Simpson American Fork UT

754

33

137

26:34.58

27:33.69

00:59.11

8:34/M

18

Chad Hutchings Kaysville UT

87

30

144

26:47.13

27:35.06

00:47.93

8:38/M

19

David Johnson Sandy UT

656

30

159

27:16.55

29:38.17

02:21.62

8:48/M

20

Michael Ward American Fork UT

739

32

214

28:31.84

29:38.67

01:06.83

9:12/M

21

Jian Chen American Fork UT

453

30

218

28:35.03

30:23.99

01:48.96

9:13/M

22

Kyle Snarr West Jordan UT

510

32

225

28:42.90

28:48.10

00:05.20

9:15/M

23

Bradley Beckstead Lehi UT

391

32

230

28:46.20

28:58.03

00:11.83

9:17/M

24

Brian Kelly Orem UT

783

32

232

28:50.23

29:26.46

00:36.23

9:18/M

25

Preston Wily Lehi UT

186

30

265

29:23.72

29:28.03

00:04.31

9:29/M

26

Craig Riggs Pleasant Grove UT

1680

34

287

29:42.66

29:48.27

00:05.61

9:35/M

27

Tyler Meine Draper UT

114

33

436

32:53.03

32:53.03

10:36/M

28

James Derieg Saratoga Springs UT

368

34

502

35:08.43

35:57.72

00:49.29

11:20/M

29

Tom Hathaway

1678

32

510

35:18.98

36:01.37

00:42.39

11:23/M

30

Tad Thueson Pleasant Grove UT

421

31

537

35:45.39

36:49.73

01:04.34

11:32/M

31

Steven Peterson Richfield UT

220

33

547

36:08.80

37:19.74

01:10.94

11:39/M

32

Chad Simpson Riverton UT

270

34

549

36:08.88

36:31.91

00:23.03

11:39/M

33

Rich Harding Orem UT

733

33

555

36:15.27

38:05.74

01:50.47

11:42/M

34

Adam Shumway Lehi UT

517

31

564

36:30.33

37:50.22

01:19.89

11:46/M

35

Tracy Zwahlen Draper UT

490

31

706

42:48.21

43:55.03

01:06.82

13:48/M

36

Spencer Johnson Sandy UT

448

34

834

49:25.58

51:14.84

01:49.26

15:56/M

37

Chris Mitarai Salt Lake City UT

967

32

864

51:23.91

58:51.80

07:27.89

16:35/M

38

Brad Pace West Jordan UT

521

30

902

54:40.21

57:07.24

02:27.03

17:38/M

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Heather Walker Lehi UT

903

38

19

21:36.39

21:57.82

00:21.43

6:58/M

2

Nicole Warner Pleasant Grove UT

758

36

22

21:53.71

21:55.50

00:01.79

7:04/M

3

Julie Bickmore Saratoga Springs UT

571

38

40

23:22.66

23:42.76

00:20.10

7:32/M

4

Stacey Clark South Jordan UT

37

38

49

24:03.00

25:10.16

01:07.16

7:45/M

5

Andrea Birch West Jordan UT

894

36

57

24:17.81

25:28.94

01:11.13

7:50/M

6

Janette Monroe Santaquin UT

917

35

78

25:03.42

25:17.22

00:13.80

8:05/M

7

Jennafer Jeppsen Draper UT

537

37

85

25:09.72

26:09.57

00:59.85

8:07/M

8

Jennifer Hopkins Pleasant Grove UT

212

39

90

25:29.67

25:38.16

00:08.49

8:13/M

9

Michele Johnson Pleasant Grove UT

947

36

98

25:51.50

25:55.08

00:03.58

8:20/M

10

Laural Jeppson Draper UT

214

39

104

25:58.04

26:14.37

00:16.33

8:23/M

11

Connie Atkisson Draper UT

213

38

106

25:58.83

26:14.11

00:15.28

8:23/M

12

Angela Hill Aurora UT

454

38

114

26:07.76

27:56.42

01:48.66

8:25/M

13

Shauna Tilton Gilbert AZ

164

38

142

26:39.17

26:48.29

00:09.12

8:36/M

14

Tonia Fraser Lehi UT

235

38

151

27:09.15

27:29.92

00:20.77

8:45/M

15

Amy Mathews Riverton UT

872

35

165

27:23.01

27:46.75

00:23.74

8:50/M

16

Amy Pratt Eagle Mountain UT

486

35

172

27:41.37

28:28.16

00:46.79

8:56/M

17

Nicole Richards Lehi UT

529

36

177

27:49.65

28:16.13

00:26.48

8:58/M

18

Susette Chambers Sandy UT

870

38

192

28:04.63

29:07.02

01:02.39

9:03/M

19

Lonni Davis Sandy UT

487

38

193

28:04.83

29:07.11

01:02.28

9:03/M

20

Kara Holmes Provo UT

321

36

201

28:14.20

29:59.80

01:45.60

9:06/M

21

Emily Krommenhoek Springville UT

797

35

213

28:29.92

28:45.26

00:15.34

9:11/M

22

Kristy Lee Saratoga Springs UT

515

36

215

28:32.48

29:08.86

00:36.38

9:12/M

23

Kerry Coe Saratoga Springs UT

816

37

247

29:06.49

29:42.50

00:36.01

9:23/M

24

Heidi Conover American Fork UT

39

35

248

29:07.92

30:02.00

00:54.08

9:24/M

25

Tracy Fielding Lehi UT

845

38

253

29:14.45

29:46.89

00:32.44

9:26/M

26

Keri Smith Eagle Mountain UT

566

35

257

29:17.31

29:41.23

00:23.92

9:27/M

27

Kerri Starkey Mapleton UT

150

38

276

29:31.92

29:38.50

00:06.58

9:31/M

28

Rachelle Lynch Pleasant Grove UT

639

37

282

29:40.96

30:37.60

00:56.64

9:34/M

29

Jennifer Nielsen Pleasant Grove UT

286

35

286

29:42.62

30:26.73

00:44.11

9:35/M

30

Darla Weston Saratoga Springs UT

728

37

288

29:43.00

29:46.85

00:03.85

9:35/M

31

Jodi Britton Orem UT

640

39

291

29:47.49

29:55.81

00:08.32

9:36/M

32

Shannon Peterson Alpine UT

538

38

300

29:56.16

31:00.87

01:04.71

9:39/M

33

Becky Siggard Santaquin UT

562

36

320

30:09.68

32:55.62

02:45.94

9:44/M

34

Sherri Hasty Salem UT

971

35

342

30:33.79

31:37.32

01:03.53

9:51/M

35

Anne Rumfield Springville UT

362

39

356

30:57.71

32:27.10

01:29.39

9:59/M

36

Joanna Humphrey Lindon UT

1632

36

358

31:02.94

31:09.23

00:06.29

10:01/M

37

Angie Daly Lehi UT

252

35

359

31:03.42

31:50.64

00:47.22

10:01/M

38

Angela Kohl Orem UT

686

35

377

31:28.59

32:14.20

00:45.61

10:09/M

39

Stephany Curtis Midvale UT

460

37

386

31:38.39

32:10.51

00:32.12

10:12/M

40

Pam Fuhr Saratoga Springs UT

64

37

388

31:39.45

32:39.78

01:00.33

10:13/M

41

Deborah Hema Provo UT

75

36

392

31:43.19

32:14.19

00:31.00

10:14/M

42

Kim Broadhead Grantsville UT

29

36

399

32:01.10

34:47.64

02:46.54

10:20/M

43

Verlene Sedgwick Salt Lake City UT

451

35

400

32:05.92

33:55.93

01:50.01

10:21/M

44

Jill Rekoutis West Jordan UT

716

39

402

32:07.64

33:12.73

01:05.09

10:22/M

45

Carrie Landvatter Saratoga Springs UT

785

37

412

32:20.87

33:08.57

00:47.70

10:26/M

46

Liesl Johnson West Jordan UT

916

35

419

32:31.52

32:46.49

00:14.97

10:29/M

47

Georgia Ogles Springville UT

363

37

435

32:52.92

34:27.05

01:34.13

10:36/M

48

Jennifer Price West Jordan UT

712

36

444

33:01.08

34:03.23

01:02.15

10:39/M

49

Corrie Hoffmeier Santaquin UT

461

36

460

33:32.28

34:00.20

00:27.92

10:49/M

50

Jen Byrne Lehi UT

692

36

463

33:39.91

34:22.57

00:42.66

10:51/M

51

Kendra Blinzinger Orem UT

651

38

483

34:27.35

36:28.01

02:00.66

11:07/M

52

Becky Glazier Lehi UT

424

36

496

35:00.40

35:26.17

00:25.77

11:17/M

53

Lori Bills Morgan UT

618

38

499

35:05.80

36:58.95

01:53.15

11:19/M

54

Renee Condie Lehi UT

993

35

501

35:07.85

36:18.52

01:10.67

11:20/M

55

Victoria Castaneda Lehi UT

737

35

503

35:09.43

35:50.98

00:41.55

11:20/M

56

Wendy Taylor American Fork UT

939

39

504

35:12.79

35:32.44

00:19.65

11:21/M

57

Neil Mahoney Sandy UT

974

36

505

35:14.60

35:51.74

00:37.14

11:22/M

58

Tiffany Child Lehi UT

339

37

507

35:15.06

36:13.66

00:58.60

11:22/M

59

Marilyn Roberts Payson UT

907

36

513

35:20.66

37:03.00

01:42.34

11:24/M

60

Rebecca Voeller Payson UT

169

35

516

35:21.90

37:06.44

01:44.54

11:24/M

61

Neva Joi Hopkins Spanish Fork UT

684

36

534

35:37.09

36:46.98

01:09.89

11:29/M

62

Lenice Paulsen Sandy UT

1619

39

542

35:56.27

37:00.27

01:04.00

11:35/M

63

Janice Johnstone South Jordan UT

1615

38

554

36:12.87

36:41.34

00:28.47

11:41/M

64

Angela Jenkins Spanish Fork UT

371

37

581

36:47.44

37:35.80

00:48.36

11:52/M

65

Lori Paulsen Draper UT

955

37

609

37:55.11

39:17.51

01:22.40

12:14/M

66

Jennifer Shearer Orem UT

729

36

612

37:56.60

39:37.58

01:40.98

12:14/M

67

Juli Hunter UT

1669

38

615

38:05.44

40:56.77

02:51.33

12:17/M

68

Kristen Gordon Lehi UT

69

39

616

38:10.40

39:40.24

01:29.84

12:19/M

69

Tamara Gibbons Orem UT

263

36

619

38:26.90

39:12.97

00:46.07

12:24/M

70

Rebekah Derieg Saratoga Springs UT

367

38

621

38:32.27

39:21.02

00:48.75

12:26/M

71

Kristiann Hampton American Fork UT

653

37

627

38:36.81

40:38.75

02:01.94

12:27/M

72

Tammy Henry Salt Lake City UT

961

36

643

39:39.02

39:55.35

00:16.33

12:47/M

73

Karol Dean American Fork UT

246

38

659

40:27.03

41:36.47

01:09.44

13:03/M

74

Amy Smith American Fork UT

249

37

662

40:37.53

41:50.05

01:12.52

13:06/M

75

Jennifer Dean American Fork UT

245

37

664

40:38.48

41:50.66

01:12.18

13:06/M

76

Cheri Hibbs Riverton UT

595

37

667

40:58.40

41:58.55

01:00.15

13:13/M

77

Julie Wilford Lehi UT

470

35

679

41:38.14

42:18.67

00:40.53

13:26/M

78

Jodi Zockle Draper UT

978

36

684

41:47.37

43:26.25

01:38.88

13:29/M

79

Tanya Peterson Saratoga Springs UT

264

35

685

41:51.83

42:22.59

00:30.76

13:30/M

80

Holly Moore West Jordan UT

325

37

693

42:21.66

42:35.65

00:13.99

13:40/M

81

Kristi Jeppson Saratoga Springs UT

586

35

695

42:23.72

42:54.83

00:31.11

13:40/M

82

Susan Vanleuven Springville UT

1651

39

707

42:48.61

43:20.91

00:32.30

13:48/M

83

Margo Lybbert Saratoga Springs UT

478

36

717

43:20.65

43:51.69

00:31.04

13:59/M

84

Brigette Froc Ashland MA

244

35

730

44:00.64

44:41.14

00:40.50

14:12/M

85

Kara Brook Salt Lake City UT

1635

37

737

44:19.23

44:31.24

00:12.01

14:18/M

86

Tracy Contino American Fork UT

671

39

744

44:32.43

46:28.60

01:56.17

14:22/M

87

Melissa Lowry Sandy UT

800

37

768

45:48.16

48:08.85

02:20.69

14:46/M

88

Shaurie Wade South Jordan UT

171

38

772

46:04.87

46:55.11

00:50.24

14:52/M

89

Alicia Thayn American Fork UT

565

36

792

47:17.88

48:50.52

01:32.64

15:15/M

90

Lori Chadwick Pleasant Grove UT

670

35

794

47:19.26

49:35.79

02:16.53

15:16/M

91

Nicole Boyd American Fork UT

871

36

806

47:27.04

48:19.18

00:52.14

15:18/M

92

Jennifer Fox Alpine UT

61

36

833

49:22.47

51:09.96

01:47.49

15:55/M

93

Sandra Pierce Lehi UT

355

36

856

51:04.83

52:05.37

01:00.54

16:28/M

94

Wendy Castleton Alpine UT

922

37

858

51:13.81

51:55.12

00:41.31

16:31/M

95

Amelia Larsen West Jordan UT

326

39

862

51:21.37

52:39.60

01:18.23

16:34/M

96

Kristie Reimann Vancouver WA

251

39

875

52:27.99

1:01:51.91

09:23.92

16:55/M

97

Shannon Brown Orem UT

30

35

876

52:37.97

54:23.34

01:45.37

16:58/M

98

Laura Laney Payson UT

714

39

886

52:50.52

54:20.89

01:30.37

17:03/M

99

Cyndi Sederholm Pleasant Grove UT

597

35

915

55:18.51

57:00.96

01:42.45

17:50/M

100

Sonialynn Larson Lehi UT

262

39

963

1:01:55.35

1:02:56.65

01:01.30

19:58/M

101

Rachel Sorensen Eagle Mountain UT

498

36

964

1:01:58.74

1:03:25.28

01:26.54

19:59/M

102

Christine Pyne Lehi UT

1643

36

965

1:01:59.90

1:03:25.59

01:25.69

20:00/M

103

Wendy Cook Pleasant Grove UT

1654

39

979

1:09:37.01

1:12:14.41

02:37.40

22:27/M

104

Karina Arshad Provo UT

18

37

981

1:09:55.16

1:10:46.44

00:51.28

22:33/M

105

Cammee Baum Spanish Fork UT

23

35

996

1:15:01.05

1:17:45.36

02:44.31

24:12/M

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Jim Meyer Orem UT

702

36

26

22:14.73

22:30.39

00:15.66

7:10/M

2

Lars Paulsen Draper UT

952

38

30

22:27.02

23:49.06

01:22.04

7:15/M

3

Kelly Nielsen Pleasant Grove UT

285

37

111

26:04.41

26:06.53

00:02.12

8:25/M

4

William Hasty Salem UT

970

39

141

26:38.20

27:41.59

01:03.39

8:35/M

5

Michael Eagar

1676

37

156

27:16.32

27:38.53

00:22.21

8:48/M

6

Erik Wilford Lehi UT

471

38

189

28:03.22

28:40.41

00:37.19

9:03/M

7

Joel Zabriskie Jr American Fork UT

736

36

195

28:10.92

29:09.40

00:58.48

9:05/M

8

Clinton Smith American Fork UT

629

35

236

29:00.35

29:06.59

00:06.24

9:21/M

9

David Laney Payson UT

331

35

290

29:45.13

32:08.42

02:23.29

9:36/M

10

Jared Landvatter Saratoga Springs UT

784

36

414

32:21.18

33:09.16

00:47.98

10:26/M

11

Jared Purser Lehi UT

200

38

426

32:38.22

33:02.58

00:24.36

10:32/M

12

Scott Moore West Jordan UT

820

38

546

36:05.93

36:19.80

00:13.87

11:38/M

13

Ben Jorgensen Las Vegas NV

442

38

640

39:30.31

39:51.00

00:20.69

12:45/M

14

Brett Zockle Draper UT

979

36

683

41:44.67

43:26.26

01:41.59

13:28/M

15

Robert Wadley Midvale UT

242

35

690

42:14.21

44:40.90

02:26.69

13:37/M

16

Mark Wright Provo UT

187

36

790

47:08.77

48:18.35

01:09.58

15:12/M

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Karen Rohner Vista CA

959

42

36

23:05.53

23:19.28

00:13.75

7:27/M

2

Jeanene Clark Riverton UT

35

40

47

23:53.90

24:22.64

00:28.74

7:42/M

3

Cathryn Halvorsen Sandy UT

991

44

74

25:01.00

26:06.65

01:05.65

8:04/M

4

Angie Hunsaker Orem UT

511

44

103

25:57.46

26:51.63

00:54.17

8:22/M

5

Mary Ann Williams Draper UT

182

44

105

25:58.30

26:14.43

00:16.13

8:23/M

6

Kim Coats South Jordan UT

294

41

157

27:16.43

27:31.18

00:14.75

8:48/M

7

Kara Staheli Santaquin UT

395

42

164

27:20.41

28:13.85

00:53.44

8:49/M

8

Cynthia Tracy Provo UT

311

44

252

29:12.93

30:02.76

00:49.83

9:25/M

9

Belinda Bellingham Ogden UT

24

44

254

29:15.64

29:20.59

00:04.95

9:26/M

10

Lisa Jensen South Jordan UT

762

40

258

29:17.68

29:52.86

00:35.18

9:27/M

11

Shelli Johnston Orem UT

913

41

272

29:27.27

31:09.75

01:42.48

9:30/M

12

Marcy Pruitt Lehi UT

476

42

298

29:55.65

30:48.54

00:52.89

9:39/M

13

Bonnie Call Alpine UT

504

42

299

29:56.06

31:00.79

01:04.73

9:39/M

14

Susan Fisher Lindon UT

559

41

312

30:05.59

30:34.79

00:29.20

9:42/M

15

Michelle Hall Alpine UT

578

43

361

31:07.06

32:56.21

01:49.15

10:02/M

16

Fernae Morley Price UT

828

43

367

31:14.89

31:37.54

00:22.65

10:05/M

17

Lori Deus West Jordan UT

853

42

370

31:17.19

31:29.14

00:11.95

10:05/M

18

Rochelle Taylor Arco ID

772

43

396

31:56.87

32:50.41

00:53.54

10:18/M

19

Lynn Thomas Santaquin UT

463

40

397

31:57.73

32:25.32

00:27.59

10:18/M

20

Angela Bass Lehi UT

254

40

437

32:56.45

33:21.32

00:24.87

10:37/M

21

Jerrilee Criddle Sandy UT

631

42

440

32:58.23

33:20.01

00:21.78

10:38/M

22

Ann Larsen UT

1671

42

461

33:38.20

34:34.51

00:56.31

10:51/M

23

Debbie Hirchak Orem UT

700

42

498

35:03.00

35:11.95

00:08.95

11:18/M

24

Stephane McAllister Pleasant Grove UT

1642

43

522

35:25.06

36:17.28

00:52.22

11:25/M

25

Lisa Cook Orem UT

723

42

531

35:36.20

37:26.92

01:50.72

11:29/M

26

Laura Andersen Saratoga Springs UT

818

40

566

36:31.36

37:08.79

00:37.43

11:47/M

27

Lisa Dance Layton UT

827

40

570

36:39.15

37:31.84

00:52.69

11:49/M

28

Shelene Haymond Sandy UT

1639

42

575

36:41.27

39:14.64

02:33.37

11:50/M

29

Lori Peterson American Fork UT

126

44

582

36:52.41

37:45.46

00:53.05

11:54/M

30

Sydney Matthews Provo UT

111

42

630

38:53.31

39:55.22

01:01.91

12:33/M

31

Allison McCurdy Shelton CT

877

44

633

39:04.24

40:24.64

01:20.40

12:36/M

32

Suzann Eddington South Jordan UT

874

43

648

39:45.95

40:14.79

00:28.84

12:49/M

33

Lori Manwill Santaquin UT

462

42

652

39:56.76

40:24.46

00:27.70

12:53/M

34

Brenda Sundwall Bountiful UT

934

42

700

42:26.61

42:36.92

00:10.31

13:41/M

35

Mary Sue Floisand Salt Lake City UT

648

42

701

42:26.66

42:36.85

00:10.19

13:41/M

36

Melissa Johnson Provo UT

94

40

705

42:47.43

43:47.83

01:00.40

13:48/M

37

Beth Crowley Lehi UT

1623

41

711

42:51.80

43:49.87

00:58.07

13:49/M

38

Julie Hardy Spanish Fork UT

208

43

722

43:36.97

45:58.66

02:21.69

14:04/M

39

Yolanda Stewart Orem UT

154

42

724

43:51.39

46:14.98

02:23.59

14:09/M

40

Carolyn Hammer Idaho Falls ID

964

41

731

44:05.43

44:56.31

00:50.88

14:13/M

41

Andrea Hansen Spanish Fork UT

1617

41

745

44:39.31

47:14.39

02:35.08

14:24/M

42

Michelle Beal Spanish Fork UT

291

43

748

44:42.97

47:18.08

02:35.11

14:25/M

43

Allyson Garrett American Fork UT

697

43

754

45:06.51

46:03.93

00:57.42

14:33/M

44

Denise Frost Queen Creek AZ

63

42

766

45:31.78

45:40.90

00:09.12

14:41/M

45

Gina Shirts Lehi UT

505

41

771

45:57.26

46:57.80

01:00.54

14:49/M

46

Julie Day Alpine UT

449

41

777

46:14.84

47:09.63

00:54.79

14:55/M

47

Jeanette Sunderland Lehi UT

548

43

782

46:29.17

48:01.74

01:32.57

15:00/M

48

Angela Ash Pleasant Grove UT

980

41

795

47:19.45

49:35.69

02:16.24

15:16/M

49

Helen Jones Salem UT

809

42

808

47:28.22

50:08.88

02:40.66

15:19/M

50

Sheri Hanamaikai Orem UT

72

44

854

51:03.64

52:06.18

01:02.54

16:28/M

51

Lisa Bigley Lehi UT

748

43

861

51:20.18

52:06.41

00:46.23

16:34/M

52

Pam Petro Springville UT

821

41

867

51:46.43

52:23.16

00:36.73

16:42/M

53

Jeanette Cloward Alpine UT

602

43

909

55:05.63

56:47.44

01:41.81

17:46/M

54

Wendy Perkins Springville UT

601

42

910

55:06.10

56:47.52

01:41.42

17:46/M

55

Rosemary G. Bowden American Fork UT

1630

44

916

55:18.70

56:55.14

01:36.44

17:50/M

56

Marlene Dodge Orem UT

52

41

921

56:14.44

57:37.89

01:23.45

18:08/M

57

Cindy Wallin Provo UT

172

43

949

58:44.96

1:00:40.80

01:55.84

18:57/M

58

Shantelle Cox Heber City UT

388

40

956

1:00:26.08

1:01:53.60

01:27.52

19:30/M

59

Karrie Green Lehi UT

70

41

957

1:01:03.68

1:01:48.08

00:44.40

19:42/M

60

Valeria Pahl Saratoga Springs UT

228

43

969

1:05:17.23

1:06:54.73

01:37.50

21:04/M

61

Sonya Hauer Vernal UT

379

41

972

1:05:37.14

1:05:53.64

00:16.50

21:10/M

62

Ann Petersen Lehi UT

931

41

983

1:10:12.94

1:12:28.03

02:15.09

22:39/M

63

Debbie Parker Springville UT

930

44

984

1:10:13.50

1:12:28.43

02:14.93

22:39/M

64

Yvette Bird Riverton UT

25

43

985

1:11:04.49

1:11:56.35

00:51.86

22:55/M

65

Nicci Reeves Sandy UT

983

43

1005

1:28:53.84

1:31:43.99

02:50.15

28:40/M

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

David Madsen Sandy UT

878

40

9

19:40.79

19:43.62

00:02.83

6:21/M

2

Earl Fulcher Lehi UT

630

42

59

24:27.70

24:48.62

00:20.92

7:53/M

3

David Boyer

1694

43

66

24:52.38

25:00.95

00:08.57

8:01/M

4

Ron Hampton American Fork UT

654

41

136

26:34.20

28:56.47

02:22.27

8:34/M

5

Bruce Richards Pleasant Grove UT

711

44

140

26:36.46

28:44.27

02:07.81

8:35/M

6

Chris Jensen South Jordan UT

761

42

256

29:16.95

29:52.90

00:35.95

9:26/M

7

Blake Matthews Provo UT

107

44

322

30:12.71

31:10.10

00:57.39

9:45/M

8

Lance Wade South Jordan UT

170

40

365

31:12.77

32:03.43

00:50.66

10:04/M

9

Jeff Hunsaker Orem UT

1644

44

407

32:12.76

33:06.45

00:53.69

10:23/M

10

Tom Molinaro West Jordan UT

418

44

467

33:54.77

34:32.95

00:38.18

10:56/M

11

Brian Clark Heber City UT

690

43

585

36:56.91

38:34.98

01:38.07

11:55/M

12

Angelo Contino American Fork UT

672

42

742

44:31.96

46:28.23

01:56.27

14:22/M

13

Todd Glover Alpine UT

1625

40

980

1:09:38.28

1:12:15.40

02:37.12

22:28/M

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Dodie Clark Provo UT

925

45

88

25:14.25

27:04.84

01:50.59

8:08/M

2

Janine Petersen Provo UT

123

49

187

28:01.46

28:09.94

00:08.48

9:02/M

3

Janna Holmes Provo UT

80

47

221

28:39.42

31:03.28

02:23.86

9:15/M

4

Lynn Butler Alpine UT

938

48

238

29:00.90

30:20.76

01:19.86

9:21/M

5

Shari Nyman American Fork UT

346

47

240

29:02.95

29:43.10

00:40.15

9:22/M

6

Cindy Leaming Salt Lake City UT

691

47

267

29:24.63

29:36.11

00:11.48

9:29/M

7

Shelley Selytina Provo UT

140

49

297

29:53.91

29:56.57

00:02.66

9:38/M

8

Nancy Baird Santaquin UT

561

47

334

30:24.69

33:11.27

02:46.58

9:48/M

9

Tari Jensen South Jordan UT

293

45

346

30:38.75

30:53.41

00:14.66

9:53/M

10

Cindy Alm Sandy UT

12

49

352

30:50.74

30:57.16

00:06.42

9:57/M

11

Ladean Gillman Lehi UT

643

49

373

31:19.37

31:44.30

00:24.93

10:06/M

12

Marcy Hadean Draper UT

495

47

421

32:35.04

33:40.29

01:05.25

10:31/M

13

Anita Hamson South Jordan UT

240

47

433

32:51.34

33:42.43

00:51.09

10:36/M

14

Sylvia Kuehn West Jordan UT

419

45

468

33:55.07

34:33.08

00:38.01

10:56/M

15

Lee Shortridge Provo UT

143

46

473

33:58.19

34:42.00

00:43.81

10:57/M

16

Wanda Corbridge Orem UT

298

46

485

34:34.90

36:22.86

01:47.96

11:09/M

17

Shauna Butler Cedar Valley UT

732

45

497

35:00.53

37:47.30

02:46.77

11:17/M

18

Lisa Sorrells Orem UT

319

46

506

35:14.73

36:03.69

00:48.96

11:22/M

19

Kellie Carlton Lehi UT

589

47

543

35:59.25

36:45.22

00:45.97

11:36/M

20

Jan Wilkins Pleasant Grove UT

180

49

553

36:11.95

36:23.65

00:11.70

11:40/M

21

Deb Miller Salem UT

392

49

557

36:19.40

37:20.44

01:01.04

11:43/M

22

Wendy Burbidge Salt Lake City UT

822

47

576

36:41.42

38:27.72

01:46.30

11:50/M

23

Olivia Brimhall Payson UT

473

46

587

37:01.75

37:13.31

00:11.56

11:56/M

24

Lynn Tyler Lehi UT

1628

47

663

40:37.57

42:06.90

01:29.33

13:06/M

25

Cindy Child Payson UT

359

49

676

41:34.88

42:32.47

00:57.59

13:25/M

26

Lori Thompson Lindon UT

162

47

698

42:25.31

44:36.35

02:11.04

13:41/M

27

Patricia Sanborn Spanish Fork UT

260

45

712

43:00.78

43:48.38

00:47.60

13:52/M

28

Donna Kimball

1674

48

719

43:27.95

44:15.31

00:47.36

14:01/M

29

Debbie Christensen Orem UT

722

46

733

44:12.85

46:04.88

01:52.03

14:15/M

30

Pat Contreras Provo UT

41

45

738

44:21.58

45:11.25

00:49.67

14:18/M

31

Colette Casper Lehi UT

1629

47

739

44:22.84

45:52.95

01:30.11

14:19/M

32

Mary Paz Provo UT

358

46

741

44:31.70

46:45.29

02:13.59

14:22/M

33

Staci Wilson South Jordan UT

503

45

750

44:51.39

48:57.66

04:06.27

14:28/M

34

Elvia Atwood West Jordan UT

1618

46

753

45:00.02

45:01.93

00:01.91

14:31/M

35

Denise Gibbons Davis Provo UT

255

46

759

45:18.89

46:40.66

01:21.77

14:37/M

36

Paula Loscher Cedar Valley UT

444

46

761

45:25.95

47:19.06

01:53.11

14:39/M

37

Connie Jones Spanish Fork UT

98

45

765

45:31.62

45:40.93

00:09.31

14:41/M

38

Anelie Black Sandy UT

801

48

769

45:48.39

48:08.74

02:20.35

14:46/M

39

Lareen Mellor Lehi UT

352

45

779

46:24.61

47:20.29

00:55.68

14:58/M

40

Kathleen Fueston Lehi UT

807

45

781

46:28.00

47:23.26

00:55.26

14:59/M

41

Betty Lemley Orem UT

102

49

793

47:19.08

47:58.86

00:39.78

15:16/M

42

Shelly Rentmeister Riverton UT

382

48

811

47:40.34

49:12.13

01:31.79

15:23/M

43

Denise Duncan Ephraim UT

614

48

828

48:44.22

50:41.06

01:56.84

15:43/M

44

Pam Snow Salt Lake City UT

676

45

851

50:25.79

51:45.74

01:19.95

16:16/M

45

Darla Smith American Fork UT

146

47

891

53:26.47

54:00.07

00:33.60

17:14/M

46

Carol Bowers American Fork UT

221

48

928

57:14.18

59:23.24

02:09.06

18:28/M

47

Cindy Olive Salt Lake City UT

987

46

937

57:54.32

58:13.56

00:19.24

18:41/M

48

Susan Diamond American Fork UT

399

46

945

58:19.89

1:01:29.40

03:09.51

18:49/M

49

Julie Johnson Honeyville UT

92

46

951

59:06.90

59:53.06

00:46.16

19:04/M

50

Chris Carter Lehi UT

34

49

958

1:01:06.15

1:01:48.93

00:42.78

19:43/M

51

Barbara Higinbotham Orem UT

76

47

968

1:03:47.52

1:05:32.28

01:44.76

20:35/M

52

Shara Buttars Lewiston UT

33

48

971

1:05:36.80

1:05:53.46

00:16.66

21:10/M

53

Edna May Lehi UT

112

48

982

1:09:56.85

1:10:46.64

00:49.79

22:34/M

54

Juli Larsen Lehi UT

206

47

987

1:11:40.70

1:12:22.25

00:41.55

23:07/M

55

Janice Taylor South Jordan UT

626

48

989

1:11:44.01

1:12:26.97

00:42.96

23:08/M

56

Nancy Leaf South Jordan UT

613

47

990

1:11:46.10

1:12:27.12

00:41.02

23:09/M

57

Kara Wahlquist UT

1664

49

1002

1:20:20.39

1:21:10.90

00:50.51

25:55/M

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Bruce Hock Pleasant Grove UT

681

49

76

25:02.05

26:43.77

01:41.72

8:05/M

2

Brent Jones Salem UT

808

48

180

27:54.97

30:35.78

02:40.81

9:00/M

3

Thomas Pahl Saratoga Springs UT

229

48

475

34:07.64

34:34.50

00:26.86

11:00/M

4

Darrell Thompson Lindon UT

161

45

697

42:24.98

44:36.44

02:11.46

13:41/M

5

Michael Stewart Orem UT

152

49

725

43:51.57

46:15.12

02:23.55

14:09/M

6

Doug Fox Alpine UT

60

48

835

49:30.25

51:40.31

02:10.06

15:58/M

7

Greg Reid UT

1661

45

852

50:38.65

52:58.38

02:19.73

16:20/M

8

Dean Barney Layton UT

994

49

855

51:03.76

52:27.96

01:24.20

16:28/M

9

David Larsen Lehi UT

207

47

988

1:11:41.55

1:12:23.30

00:41.75

23:07/M

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Christine Wyckoff Farmington UT

231

51

83

25:08.77

25:28.21

00:19.44

8:06/M

2

Patricia Spigarelli Alpine UT

622

54

125

26:19.91

26:28.85

00:08.94

8:29/M

3

Brenda Tata Provo UT

157

54

301

29:58.55

30:13.54

00:14.99

9:40/M

4

Monica Park American Fork UT

468

51

333

30:24.51

30:59.72

00:35.21

9:48/M

5

Julie Young Orem UT

190

51

336

30:30.18

30:39.95

00:09.77

9:50/M

6

Michelle Tobian Alpine UT

864

51

408

32:14.80

34:29.36

02:14.56

10:24/M

7

Karen Leavitt Draper UT

280

50

448

33:03.54

34:06.99

01:03.45

10:40/M

8

Gayle Jackson Saratoga Springs UT

386

53

455

33:19.47

33:30.36

00:10.89

10:45/M

9

Deneece Park West Jordan UT

895

54

457

33:24.61

35:12.62

01:48.01

10:46/M

10

Lilon Dray Santaquin UT

892

51

494

34:51.62

37:38.98

02:47.36

11:15/M

11

Sheli Craven Riverton UT

1645

51

508

35:15.43

35:31.58

00:16.15

11:22/M

12

Rachel Reese Sandy UT

344

53

509

35:18.55

35:45.73

00:27.18

11:23/M

13

Janet Craven Riverton UT

475

54

591

37:19.40

37:37.86

00:18.46

12:02/M

14

Christine Sunderland Provo UT

598

52

596

37:33.21

38:28.73

00:55.52

12:07/M

15

Marlene Pelham Provo UT

747

51

598

37:33.63

38:28.23

00:54.60

12:07/M

16

Lisa Teran Sandy UT

981

52

608

37:53.98

39:07.18

01:13.20

12:13/M

17

Karen Bowden Riverton UT

354

52

649

39:46.55

40:15.44

00:28.89

12:50/M

18

Catherine Beckstead Heber City UT

389

51

682

41:43.38

41:54.68

00:11.30

13:27/M

19

Lecia Anderson Ogden UT

15

51

718

43:24.33

43:30.28

00:05.95

14:00/M

20

Cynthia Durrant Pleasant Grove UT

342

54

732

44:11.85

44:55.30

00:43.45

14:15/M

21

Lorraine Adams Provo UT

314

50

755

45:12.56

46:00.82

00:48.26

14:35/M

22

Ann Roberts American Fork UT

1616

54

767

45:34.71

48:23.26

02:48.55

14:42/M

23

Karen Crookston Hyde Park UT

45

52

783

46:34.58

46:37.25

00:02.67

15:01/M

24

Pam Staich

1691

50

800

47:22.63

49:53.98

02:31.35

15:17/M

25

Julia Jorgensen Eagle Mountain UT

769

52

801

47:22.71

54:19.29

06:56.58

15:17/M

26

Vicki Jennings Provo UT

88

50

831

48:59.77

50:36.48

01:36.71

15:48/M

27

Kathy Edwards Salt Lake City UT

429

54

832

49:21.41

50:00.12

00:38.71

15:55/M

28

Barbara Roylance Orem UT

781

51

836

49:38.84

52:01.55

02:22.71

16:01/M

29

Janie Howland West Jordan UT

83

51

837

49:42.35

51:07.50

01:25.15

16:02/M

30

Mary Valgardson Provo UT

167

52

853

51:03.37

52:05.78

01:02.41

16:28/M

31

Margaret Schaffer South Jordan UT

847

53

874

52:26.33

55:15.79

02:49.46

16:55/M

32

Cheryl Peterson Provo UT

725

53

879

52:43.58

55:34.29

02:50.71

17:00/M

33

Mirna Barker Provo UT

21

54

882

52:46.75

52:46.75

17:01/M

34

Trina Warner Orem UT

174

54

888

52:53.18

54:57.32

02:04.14

17:04/M

35

Jacquie Chappell Riverton UT

652

52

905

54:41.80

57:51.67

03:09.87

17:38/M

36

Sherri Moutsos Salt Lake City UT

484

53

906

54:42.14

57:09.70

02:27.56

17:39/M

37

Pam Niece Salt Lake City UT

815

54

917

55:20.21

56:55.28

01:35.07

17:51/M

38

Jolene Marchbanks Orem UT

224

54

930

57:16.39

59:25.90

02:09.51

18:28/M

39

Robbie Marquez Martinsburg WV

688

54

934

57:27.85

58:03.47

00:35.62

18:32/M

40

Alex Whitney Salt Lake City UT

842

51

936

57:46.22

1:00:12.12

02:25.90

18:38/M

41

Linda Whittaker Provo UT

404

52

938

58:02.12

1:00:00.76

01:58.64

18:43/M

42

Laurie Lovell Eagle Mountain UT

398

53

941

58:12.13

58:17.41

00:05.28

18:46/M

43

Sharon Lloyd West Jordan UT

627

51

943

58:19.44

1:01:29.01

03:09.57

18:49/M

44

Paula Hicken Springville UT

413

52

961

1:01:28.71

1:02:07.79

00:39.08

19:50/M

45

Mary McLarty Salt Lake City UT

218

51

970

1:05:17.87

1:06:55.45

01:37.58

21:04/M

46

Peggy Cloward Provo UT

38

53

991

1:12:16.46

1:13:01.18

00:44.72

23:19/M

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

David Ingleby West Jordan UT

619

52

24

22:11.97

22:20.53

00:08.56

7:09/M

2

Mark Alm Sandy UT

14

51

62

24:43.04

24:49.53

00:06.49

7:58/M

3

Randy Young Orem UT

191

52

181

27:55.00

28:04.58

00:09.58

9:00/M

4

Kim Newton Springville UT

496

54

182

27:56.56

28:26.47

00:29.91

9:01/M

5

Mike Rentmeister Riverton UT

383

51

274

29:29.80

30:58.77

01:28.97

9:31/M

6

Creig Buttars Lewiston UT

32

52

289

29:44.57

29:58.29

00:13.72

9:35/M

7

Ted Smith American Fork UT

149

50

420

32:33.21

33:07.34

00:34.13

10:30/M

8

Boyd Clark Spanish Fork UT

446

51

584

36:56.76

38:34.63

01:37.87

11:55/M

9

Michael Duncan Ephraim UT

615

50

829

48:44.53

50:40.94

01:56.41

15:43/M

10

Mike McLarty Salt Lake City UT

217

51

846

50:01.68

51:26.32

01:24.64

16:08/M

11

Paul Kennard Heber City UT

557

54

870

52:07.17

54:29.37

02:22.20

16:49/M

12

Brett Garlick Kaysville UT

593

51

901

54:37.11

54:55.81

00:18.70

17:37/M

13

Steve Wahlquist UT

1663

50

1003

1:20:23.21

1:21:11.01

00:47.80

25:56/M

 
Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Alma Shields Orem UT

507

59

351

30:45.63

31:26.62

00:40.99

9:55/M

2

Jan Jenkins Sandy UT

899

55

376

31:27.82

31:41.86

00:14.04

10:09/M

3

Joann Doezie Sandy UT

53

55

382

31:34.66

32:39.37

01:04.71

10:11/M

4

Kathleen Turner Riverton UT

685

57

481

34:22.17

35:23.92

01:01.75

11:05/M

5

Connie Gehring Pleasant Grove UT

68

58

586

36:57.82

37:24.28

00:26.46

11:55/M

6

Pam Wily Lindon UT

185

57

595

37:25.33

37:44.20

00:18.87

12:04/M

7

Candice Lyman Blanding UT

905

56

604

37:43.98

39:27.47